Bashkėpunim dhe kundėrshtim

1

Udhėheqėsi, Gajit tė dashur, tė cilin e dua nė tė Vėrtetėn.

2 Fort i dashuri, Dėshiroj tė jesh mirė me gjithēka, siē ėshtė mirė edhe shpirti yt.

3 Pėr tė vėrtetė u kėnaqa shumė kur erdhėn disa vėllezėr dhe bėnė dėshmi pėr sjelljen tėnde nė tė vėrtetėn: se si ti jeton nė dritėn e sė vėrtetės. 4 Pėr mua s’ka gėzim mė tė madh se tė dėgjoj se fėmijėt e mi jetojnė nė dritėn e sė Vėrtetės.

Bashkėpunim dhe kundėrshtim

5 Fort i dashur, Vepron porsi besimtar i vėrtetė nė gjithēka qė bėn pėr tė mirėn e vėllezėrve, madje edhe pėr tė huaj. 6 Ata e dėshmuan dashurinė tėnde para Kishės dhe do tė bėsh mirė nėse u jep ēka lypet pėr udhėtim nė mėnyrė tė denjė para Hyjit. 7 Sepse pėr dashuri tė Emrit tė Jezusit e morėn rrugėn pa marrė farė ndihme prej paganėve. 8 Ne e kemi pėr detyrė t’i panojmė njerėzit e tillė qė tė jemi bashkėpunėtorė tė sė Vėrtetės.

9 I kam shkruar pak fjalė Kishės, por Diotrefi, qė do tė jetė i pari ndėr ta, nuk na pranon. 10 Prandaj, kur tė vij, do t’ia them ndėr sy veprat qė bėn duke folur keq kundėr nesh. Veēse atij as aq nuk i duket mjaft, por nuk dėgjon t’i pranojė vėllezėrit dhe, ata qė do tė donin, i kėrcėnon dhe i pėrjashton prej Kishės.

11 I dashur, Mos e ndiq tė keqen, por tė mirėn! Kush bėn mirė, ėshtė prej Hyjit, kurse kush bėn keq, nuk e ka parė Hyjin.

12 Pėr Demetrin po dėshmojnė mirė tė gjithė, madje edhe vetė e Vėrteta. Po edhe ne dėshmojmė pėr tė. Ti e di se dėshmia jonė ėshtė e vėrtetė.

Pėrshėndetja e fundit

13 Kam shumė gjėra pėr tė shkruar, por s’po dua tė vazhdoj t’i shkruaj me ngjyrė e me pendė, 14 sepse shpresoj se do tė tė shoh sė shpejti dhe do tė flasim gojarisht.

15 Paqja me ty!

Tė pėrshėndesin miqtė.

Pėrshėndeti miqtė emėr pėr emėr!

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 3 e Gjonit > Bashkėpunim dhe kundėrshtim