Qėndresa dhe dashuria

1

Udhėheqėsi, Zonjės sė zgjedhur dhe fėmijėve tė saj, tė cilėt unė i dua nė tė Vėrtetėn, dhe jo vetėm unė, por edhe tė gjithė ata qė e njohin tė Vėrtetėn, 2 – pėr arsye tė sė Vėrtetės qė ėshtė vazhdimisht nė ne dhe do tė jetė me ne nė amshim:

3 Qoftė me ne hiri, mėshira dhe paqja, qė na vijnė prej Hyjit Atė, dhe prej Jezu Krishti, Birit tė Atit, nė tė vėrtetė e nė dashuri.

Qėndresa dhe dashuria

4 U gėzova pa masė pse ndėr fėmijėt e tu gjeta disa qė ecin udhės sė tė vėrtetės, sipas urdhrit qė morėm prej Atit.

5 Tani, po tė bėj lutje, o Zonjė – jo sikurse tė shkruaja njė urdhėr tė ri, por atė qė e patėm qė prejfillimit – ta duam njėri-tjetrin!

6 Dhe ja, ēka ėshtė dashuria: tė ecim urdhėrimeve tė tij! Ky ėshtė urdhri qė e dėgjuat qė prejfillimit: qė tė jetoni nė tė!

7 Sepse shumė ngashnjyes morėn dheun: kėta nuk pranojnė se Jezu Krishti ėshtė bėrė njeri i vėrtetė. Kush mėson kėshtu ėshtė gėnjyes, Antikrisht!

8 Kini kujdes vetveten qė tė mos humbisni ēka keni fituar, por ta merrni shpėrblimin e plotė.

9 Kush kalon pėrtej dhe nuk qėndron nė mėsimin e Krishtit, nuk ka Hyj. Kush qėndron nė mėsim, ka edhe Atin edhe Birin.

10 Nėse ndokush vjen te ju dhe nuk sjell me vete kėtė mėsim, mos e pranoni nė shtėpi dhe mos e pėrshėndetni. 11 Sepse, kush e pėrshėndet, bėhet pjesėtar i veprave tė tij tė kėqija.

Pėrshėndetjet pėrfunduese

12 Edhe pse kam shumė pėr t’iu shkruar, s’desha ta bėj kėtė me letėr e me ngjyrė, sepse shpresoj se do tė vij te ju dhe do tė flas gojarisht qė gėzimi ynė tė jetė i plotė.

13 Tė bėjnė tė fala bijtė e Motrės sate tė zgjedhur.

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 2 e Gjonit > Qėndresa dhe dashuria