Kapitujt

1 e Gjonit: 1. Hyji ėshtė dritė

1

1Ēka ishte qė nė fillim, ēka dėgjuam, ēka pamė me sytė tanė, ēka soditėm dhe duart tona prekėn, nė lidhje me Fjalėn e jetės, 2 – po, Jeta u shfaq, ne e pamė dhe dėshmojmė dhe ju kumtojmė Jetėn e pasosur, qė ishte te Ati dhe na u shfaq neve – 3 ēka pamė e dėgjuam po jua kumtojmė edhe juve qė edhe ju tė keni bashkėsi me ne. E bashkėsia jonė ėshtė me Atin dhe me Birin e tij, Jezu Krishtin. 4 Po ju shkruajmė kėto qė gėzimi ynė tė jetė i plotė.

Hyji ėshtė dritė

5 Dhe kjo ėshtė shpallja qė e dėgjuam prej tij dhe po jua kumtojmė juve: Hyji ėshtė dritė dhe nė Tė nuk ka kurrfarė errėsire! 6 Nėse themi: »Kemi bashkėsi me Tė«, por jetojmė nė errėsirė, ne rrejmė dhe nuk e ushtrojmė tė vėrtetėn. 7 Por, nėse ne ecim nė dritė, sikurse Ai ėshtė nė dritė, kemi bashkėsi me njėri-tjetrin dhe gjaku i Jezusit, Birit tė tij, na pastron nga ēdo mėkat. 8 Por nėse themi: »Ne nuk kemi mėkat«, gėnjejmė vetveten dhe e vėrteta nuk ėshtė nė ne. 9 Por, nėse i pranojmė mėkatet tona, Ai ėshtė besnik dhe i drejtė: do tė na i falė mėkatet dhe do tė na pastrojė nga ēdo padrejtėsi. 10 Por, nėse themi: »Ne nuk kemi mėkatuar«, e bėjmė Atė gėnjeshtar dhe fjala e tij nuk ėshtė nė ne.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 1 e Gjonit > Hyji ėshtė dritė