Kapitujt

Zbulesa: 13. Dy Egėrsirat

13

1 Atėherė pashė: njė Egėrsirė po dilte prej detit. Kishte dhjetė brirė e shtatė kokė. Nė brirė kishte dhjetė kurorė, kurse mbi kokė njė emėr blasfemues.

2 Egėrsira qė unė pashė i ngjante leopardit; kėmbėt i kishte si tė ariut, kurse goja si gojė luani.

Dragoi ia dha fuqinė e vet, fronin e vet dhe njė forcė tė madhe.

3 Njėrėn ndėr kokat e kishte tė plagosur pėr vdekje, porse plaga vdekje prurėse iu shėrua. Mbarė toka, e mrekulluar, e ndiqte Egėrsirėn, 4 dhe tė gjithė e adhuruan Dragoin qė i dha Egėrsirės njė pushtet tė tillė. E adhuruan edhe Egėrsirėn dhe thoshin: »Kush ėshtė si Egėrsira!? Kush do tė ketė guxim tė luftojė kundėr saj?«

5 Dhe iu dha goja tė flasė fjalė tė mėdha e blasfemi dhe iu dha pushteti ta bėjė kėtė gjė pėr dyzet e dy muaj.

6 Ajo e hapi gojėn e vet pėr ta blasfemuar Hyjin, pėr tė blasfemuar Emrin e tij, Tendėn e tij dhe ata qė banojnė nė qiell.

7 Iu dha pushteti tė bėjė luftė kundėr shenjtėrve dhe t’i mundė.

Iu dha pushtet mbi ēdo fis, popull gjuhė dhe komb, 8 qė ta adhurojnė tė gjithė banorėt e tokės, ata, emrat e tė cilėve nuk u shkruan qė prejkrijimit tė rruzullit nė librin e jetės tė Qengjit tė flijuar.

9 Kush ka veshė, le tė dėgjojė!

10 »Kush tė jetė pėr robėri

do tė bjerė nė robėri;

kush tė jetė pėr t’u prerė me shpatė,

me shpatė do tė pritet!«

Nė kėtė pėrmbahet qėndresa dhe feja e shenjtėrve!

11 Atėherė pashė: njė tjetėr Egėrsirė po dilte nga toka. Kishte dy brirė porsi qengji, por fliste porsi Dragoi.

12 Ajo ushtron tėrė pushtetin e Egėrsirės sė parė nė praninė e saj. Ajo bėn tokėn dhe tė gjithė banorėt e saj ta adhurojnė pėrdhuni Egėrsirėn e parė, tė cilės iu shėrua plaga vdekjeprurėse.

13 Ajo bėn shenja tė mėdha: deri edhe zjarrin e bėn tė ulet nga qielli pėrmbi tokė ndėr sy tė njerėzve.

14 Gėnjen banorėt e tokės me shenja qė iu dha pushteti t’i bėjė nė prani tė Egėrsirės, i nxit banorėt e tokės tė punojnė njė trupore nė nder tė Egėrsirės tė plagosur me shpatė, por qė shpėtoi.

15 Iu dha edhe ta fryjė frymėn nė truporen e Egėrsirės, kėshtu qė ajo trupore tė flasė e tė vriten tė gjithė ata qė nuk e adhurojnė truporen e Egėrsirės.

16 Bėn qė tė gjithėve - tė vegjėlve e tė mėdhenjve, tė pasurve e skamnorėve, tė lirėve e skllevėrve - t’u vihet vula nė dorėn e djathtė ose nė ballė, 17 qė askush tė mos mund tė blejė as tė shesė pėrveē atij qė mbart mban vulėn me emrin e Egėrsirės ose me numrin e emrit tė saj.

18 Kėtu duhet dije! Kush ka mend, le ta llogarisė numrin e Egėrsirės! Ai numėr ėshtė i njė njeriu e numri ėshtė gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Zbulesa > Dy Egėrsirat