Kapitujt

Mateu: 22. Shėmbėlltyra e kremtimit tė dasmės

22

1 Jezusi filloi prapė t’u flasė nė shėmbėlltyra. Thoshte:

2 “Mbretėria e qiellit ėshtė e ngjashme me mbretin qė bėri dasmė pėr djalin e vet. 3 Mbreti dėrgoi shėrbėtorėt e vet pėr tė grishur tė ftuarit nė dasmė. Por ata nuk deshėn tė vijnė. 4 Dėrgoi pėrsėri shėrbėtorė tė tjerė duke thėnė: ‘Thuajini tė ftuarve: gostinė e kam gati: i preva demat e mi e bagėtitė e majura! Gjthēka ėshtė gati! Ejani nė dasmė!’

5 Por ata nuk ia vunė veshin e shkuan: kush nė arėn e vet e kush nė tregti tė vet. 6 Tė tjerėt, pastaj, i zunė shėrbėtorėt e tij, i munduan e i vranė. 7 Pėr kėtė punė mbreti u zemėrua, dėrgoi ushtrinė e vet, i vrau ata gjakėsorė dhe e dogji qytetin e tyre.

8 Atėherė u tha shėrbėtorėve tė vet: ‘Dasma njėmend ėshtė gati, por tė ftuarit nuk qenė tė denjė. 9 Shkoni, pra, nė udhėkryqe e, kėdo qė tė gjeni, thirreni nė dasmė!’

10 Shėrbėtorėt dolėn nėpėr udhė dhe i sollėn tė gjithė ata qė gjetėn: tė mirė e tė kėqij. Kėshtu salloni i dasmės u mbush me tė ftuar.

11 Atėherė hyri edhe mbreti pėr t’i parė tė ftuarit. Vuri re aty njėrin qė s’e kishte veshur petkun e dasmės. I tha: 12 “Mik, si hyre kėtu pa pasur petkun e dasmės?” Ai s’e ēeli gojėn. 13 Atėherė mbreti u tha shėrbėtorėve: ‘Lidheni kėmbėsh e duarsh e hidheni jashtė nė errėsirė, ku do tė jetė vaj e kėrcėllim dhėmbėsh!’ 14 Sepse, shumė janė tė grishur, por pak janė tė zgjedhur.”

Pagimi i tatimeve Cezarit

(Mk 12, 13‑17; Lk 20, 20‑26)

15 Atėherė farisenjtė u ndanė nė njė anė dhe u kėshilluan si ta zėnė gabim nė fjalė. 16 Dėrguan nxėnėsit e vet bashkė me herodianė pėr t’i thėnė:

“Mėsues, ne e dimė se ti gjithmonė flet tė vėrtetėn dhe se me tė vėrtetė mėson udhėn e Hyjit pa marrė parasysh kush ėshtė kush: ti nuk shikon ē’pozitė kanė njerėzit! 17 Na thuaj, pra, si mendon ti: a ėshtė e lejueshme t’i paguhet Cezarit tatimi apo jo?”

18 Jezusi, duke e njohur mirė djallėzinė e tyre, tha:

“Shtiracakė, pse po mė sprovoni? 19 Ma tregoni monedhėn e tatimit!”

20 Ata ia sollėn njė denar.

“E kujt ėshtė ‑ u tha ‑ kjo fytyrė e ky mbishkrim?”

21 “E Cezarit!” ‑ iu pėrgjigjėn ata.

Atėherė Jezusi u tha:

“Jepini, pra, Cezarit ēka i pėrket Cezarit e Hyjit ēka i pėrket Hyjit.”

22 Kur e dėgjuan pėrgjigjen, u habitėn, e lanė dhe shkuan.

Ringjallja e tė vdekurve

(Mk 12, 18‑27; Lk 20, 27‑40)

23 Atė ditė erdhėn tek ai disa saducenj qė thonė se nuk ka ringjallje tė tė vdekurish. Ata e pyetėn:

24 “Mėsues! Moisiu tha: ‘Nėse ndokush vdes pa lėnė fėmijė, i vėllai le tė martohet me gruan e tij pėr t’i lindur vėllait tė vet trashėgimtarė.’ 25 Tashti, ndėr ne ishin shtatė vėllezėr. I pari u martua e vdiq e, pasi nuk pati fėmijė, ia la gruan vėllait tė vet. 26 Kėshtu ndodhi me tė dytin, me tė tretin... deri tek i shtati. 27 Dikur, pas tė gjithėve, vdiq edhe gruaja. 28 Nė ringjallje, pra, gruaja e cilit ndėr kėta tė shtatė do tė jetė? Sepse, tė gjithė e patėn grua!”

29 “Ju jeni gabim ‑ u pėrgjigj Jezusi ‑ sepse nuk e merrni vesh Shkrimin e shenjtė as pushtetin e Perėndisė. 30 Sepse, nė ringjallje as meshkujt s’marrin gra as femrat burra, por janė porsi engjėjt e Hyjit nė qiell. 31 E pėr sa i pėrket ringjalljes sė tė vdekurve a nuk keni lexuar ēka ju tha Hyji? 32 ‘Unė jam Hyji i Abrahamit, Hyji i Isakut, Hyji i Jakobit?’ Ai nuk ėshtė Hyji i tė vdekurve, por i tė gjallėve!”

33 Kur e dėgjoi populli, u mrekullua nga mėsimi i tij.

Mė i madhi urdhėrim

(Mk 12, 28‑34; Lk 10, 25‑28)

34 Farisenjtė, kur morėn vesh se ua mbylli gojėn saducenjve, u bashkuan 35 dhe njėri prej tyre [mėsues Ligji], pėr ta vėnė nė provė, e pyeti:

36 “Mėsues, cili ėshtė mė i madhi urdhėrim i Ligjit?”

37 Jezusi u pėrgjigj:

“Duaje Zotin, Hyjin tėnd, me gjithė zemrėn tėnde, me gjithė shpirtin tėnd e me gjithė mendjen tėnde! 38 Ky ėshtė mė i madhi dhe i pari urdhėrim. 39 I dyti ėshtė i barabartė me tė: ‘Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!’ 40 Nė kėto dy urdhėrime varet i tėrė Ligji dhe Profetėt.”

Krishti, Biri dhe Zotėria i Davidit

(Mk 12, 35‑37; Lk 20, 41‑44)

41 Kur u bashkuan farisenjtė, Jezusi i pyeti:

42 “Ēka mendoni pėr Mesinė? Biri i kujt ėshtė?”

“I Davidit.” ‑ iu pėrgjigjėn ata.

43 Ai u tha:

“E si atėherė Davidi, i shndritur prej Shpirtit Shenjt, e quan Zotėrinė e vet, kur thotė:

44 ‘I tha Zoti Zotėrisė tim:

rri nė tė djathtėn time

derisa t’i vė armiqtė e tu

shtrojė pėr kėmbėt e tua?’

45 E nėse Davidi e mban pėr Zotėri tė vetin, si mund ta ketė bir?”

46 Asnjėri s’qe i zoti t’i pėrgjigjė asnjė fjalė. E, qė prej kėsaj dite, askush s’guxoi ta pyesė mė.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Mateu > Shėmbėlltyra e kremtimit tė dasmės