Kapitujt

Mateu: 4. Jezusin e tundon djalli

4

1 Atėherė Shpirti i Hyjit e ēoi Jezusin nė shkretėtirė qė ta tundojė djalli. 2 Dhe, pasi agjėroi dyzet ditė e dyzet net, nė fund u urit. 3 Atėherė iu afrua tunduesi dhe i tha:

“Nėse je Biri i Hyjit, urdhėro qė kėta gurė tė shndėrrohen nė bukė!”

4 Por Jezusi iu pėrgjigj: “Shkrimi i shenjtė thotė:

‘Njeriu nuk jeton vetėm prej buke,

por prej ēdo fjale qė del nga goja e Hyjit. ’“

5 Atėherė djalli e mori dhe e ēoi nė Qytetin e shenjtė, e vuri nė majė tė Tempullit 6 dhe i tha:

“Nėse je Biri i Hyjit, hidhu poshtė, sepse Shkrimi i shenjtė thotė:

‘Pėr ty Hyji do t’i urdhėrojė engjėjt e vet,

dhe ata do tė tė mbajnė para duarsh, qė kėmba jote tė mos vritet nė ndonjė gur!”

7 Jezusi iu pėrgjigj:

“Porse Shkrimi i shenjtė thotė edhe:

‘Mos e sprovo Zotin, Hyjin tėnd!”

8 Djalli e ēoi sėrish nė njė mal shumė tė lartė, ia dėftoi tė gjitha mbretėritė e kėsaj bote dhe madhėrinė e tyre 9 e i tha:

“Tė gjitha kėto do tė t’i jap nėse bie pėrmbys para meje e mė adhuron”.

10 “Atėherė Jezusi tha:

“Ik, o djall, sepse Shkrimi i shenjtė thotė:

‘Adhuroje Zotin, Hyjin tėnd,

dhe shėrbeji vetėm Atij!’“

11 Atėherė djalli e la dhe, ja, u afruan engjėjt dhe i shėrbenin.

Jezusi e fillon veprimtarinė e vet nė Galile

(Mk. 1, 14‑15; Lk 4, 14‑15)

12 Kur Jezusi e mori vesh se e kishin burgosur Gjonin, u tėrhoq nė Galile. 13 E la Nazaretin e shkoi e u vendos me banesė nė Kafarnaum, qytet bregdetar nė krahinėn e fisit tė Zabulonit e tė Neftalit, 14 qė tė shkonte nė vend fjala qė tha Isaia profet:

15 “Tokė e Zabulonit e tokė e Neftalit,

nė drejtim tė detit, pėrtej Jordanit,

Galileja pagane,

16 populli qė gjendej nė errėsirė,

pa njė dritė tė madhe;

atyre qė banonin nė krahinėn e hijes

sė vdekjes u lindi drita.”

17 Qė atėherė Jezusi filloi tė predikojė: “Kthehuni, se Mbretėria e qiejve ėshtė afėr!”

Jezusi bėn nxėnės tė vet katėr peshkatarė

(Mk 1, 16‑20; Lk 5, 1‑11)

18 Ndėrsa Jezusi po ecte afėr Detit tė Galilesė, pa dy vėllezėr ‑ Simonin qė quhet Pjetėr dhe Andreun, tė vėllanė e tij, duke hedhur rrjetėn nė det: ishin peshkatarė. 19 E u tha: “Ejani pas meje e unė do t’ju bėj peshkatarė njerėzish!”

20 Ata menjėherė lanė rrjetat e shkuan pas tij.

21 Duke vazhduar rrugėn mė tej, pa dy vėllėzėr tė tjerė, Jakobin e Zebedeut dhe Gjonin, vėllain e tij, nė lundėr bashkė me Zebedeun, atin e tyre, duke rregulluar rrjetat dhe i thirri. 22 Ata aty pėr aty lanė lundrėn dhe babain e shkuan pas tij.

Jezusi mėson dhe shėron

(Lk 6, 17‑19)

23 Jezusi shkonte prej njė vendi nė njė vend tjetėr nėpėr mbarė Galilenė, duke mėsuar nė sinagogat e tyre, duke predikuar Ungjillin e Mbretėrisė e duke shėruar nė popull ēdo sėmundje e ēdo pamundėsi.

24 E u hap zėri pėr tė anembanė Sirisė; i sillnin tek ai tė gjithė ata qė i mundonte ndonjė e keqe prej sėmundjesh e ndeshtrashash tė larmishme ‑ tė djallosur, epileptikė, tė shituar; dhe i shėronte. 25 E pas tij shkonte njė mori e madhe njerėzish prej Galilesė, prej Dekapolit, prej Jerusalemit, prej Judesė dhe prej krahinės pėrtej Jordanit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Mateu > Jezusin e tundon djalli