Kapitujt

Osea: 12. Prishja fetare e politike e Izraelit

12

1 Efraimi mė mban me rrena,

me dredhi shtėpia e Izraelit;

‑ kurse Juda, ndėrsa endet, ėshtė me Hyjin,

dhe me Shenjtin ėshtė besnik ‑.

2 Efraimi me erė ushqehet,

e ndjek vapėn.

Gjithė ditėn s’pran s’shumuari

gėnjeshtėr e dhunė.

Bėn lidhje me asyrianė,

pėr nė Egjipt me vaj ngarkohet.

Kundėr Jakobit

3 E padit Zoti Judėn,

sipas sjelljes do tė ndėshkohet Jakobi:

do tė shpaguhet sipas sjelljes, sipas veprave tė tij!

4 Qė nė bark tė nėnės e mashtroi tė vėllanė,

nė moshė burrėrore me Hyjin luftoi.

5 U rrok me engjėllin dhe e mundi:

qante edhe e pėrbente.

Nė Betel me tė u takua,

atje Zoti foli me ne

6 Zoti, Hyji i Ushtrive:

Zot ėshtė emri i tij.

7 “Ti, pra, kthehu tek Hyji yt,

ruaj drejtėsi e dashuri

shpreso nė Hyjin tėnd gjithmonė!”

Lakmia e pasurisė e ndėshkimi i Izraelit

8 Kanaani, nė dorė tė tij ‑ peshorja e rreme,

e do mashtrimin.

9 Efraimi erdhi e tha:

“Pasanik njėmend u bėra,

grumbullova pasuri,

me gjithė punėn qė kam bėrė,

nuk do tė gjendet shkak mėkati pėr mua.”

10 “Por unė jam Zoti, Hyji yt,

qė nė dheun e Egjiptit.

Do tė bėj rishtas tė rrish nėn ēadėr

si atėherė kur ju takova.

11 Do tė flas me profetė,

vegimet do t’i shumoj

e me anė tė profetėve tė mi

do tė flas me shėmbėlltyra.”

Kėrcėnime tė reja

12 Nėse Galaadi ishte plot fajėsi,

ata janė bėrė krejtėsisht njė asgjė;

nė Galgala u flijonin qeve,

kėndej lterėt e tyre do tė bėhen

grumbuj gurėsh nė hulli arash!

13 Iku Jakobi nė krahinėn Aram,

u bė Izraeli shėrbėtor pėr grua

dhe pėr grua u bė bari!

14 Kurse Zoti me anė tė njė profeti,

nga Egjipti e nxori Izraelin,

e qe ruajtur me anė tė njė profeti.

15 Hyjin e ngacmoi pėr sė tepėrmi Efraimi:

gjakun qė derdhi mbi tė do ta hedhė

Zoti i tij do t’ia shpaguajė fyerjen.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Osea > Prishja fetare e politike e Izraelit