Kapitujt

Osea: 8. Kushtrimi

8

1 Mos e hiq borinė nga goja!

Si shqiponja mbi shtėpi tė Zotit,

sepse e thyen besėlidhjen time,

e shqelmuan Ligjin tim!

2 Ata mė thėrrasin: ‘Hyji im!’

Tė njohim, o Izrael!

3 Tej e flaku Izraeli tė mirėn,

armiku do ta pėrndjekė.

Anarki politike e idhujtari

4 Vunė mbretėr pa dijen time,

princa vunė e mua s’mė pyetėn.

Me argjend e me ar tė vet

punuan idhuj pėr vete

qė tė sharronin.

5 I urryeshėm ėshtė viēi yt, o Samari!

Kundėr tyre flakė u ndez furia ime!

Deri kur s’do tė mund tė pastrohen?

6 Po, ai vjen prej Izraelit,

njė mjeshtėr atė e punoi

e Zot s’ėshtė!

Shkėndijė do tė bėhet viēi i Samarisė!

7 Pasi mbjellin erė, stuhi do tė korrin!

Gruri i tyre kallinj s’do tė lidhė,

nėse rritet, miell s’do tė japė,

po edhe nė dhėntė, tė huajt do ta hanė!

Izraeli sharron pse i thėrret tė huajt nė ndihmė

8 Izraeli u pėrpi

e tani ėshtė bėrė

ndėr kombe enė e ndytė!

9 U ngjitėn deri nė Asyri

‑ gomar i egėr qė endet nė vetmi ‑

e Efraimi dhurata u jep dashunorėve.

10 Ani nė dashtė, le tė dhurojė kombet,

s’do tė vonoj, do t’u jap rrugėt,

le tė dridhen sado pak

nėn peshėn e mbretit tė princave.

Kundėr kultit thjesht tė jashtėm

11 Kur Efraimi i shumoi lterėt pėr mėkat,

i shėrbyen veē pėr tė mėkatuar.

12 Pėr tė i shkruaja ligjet e mia tė shumta,

porse ēmohen porsi gjė e huaj.

13 Ata i duan flitė,

kushtojnė mishrat dhe i hanė,

por ato Zotit s’i pėlqejnė.

Tani do ta kujtojė fajėsinė e tyre,

do t’i ndėshkojė pėr mėkatet e tyre:

nė Egjipt do tė kthehen.

14 Izraeli e harroi Basin e vet

e ndėrtoi pallate tė mėdha,

Juda i shumoi fortesat e veta.

Zjarrin do tė hedh mbi qytetet e tyre,

do t’i pėrpijė fortesat e tyre.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Osea > Kushtrimi