Kapitujt

Fjalėt e urta: 22. Zėri i mirė ėshtė mė i mirė se pasuria e madhe,

22

1 Zėri i mirė ėshtė mė i mirė se pasuria e madhe,

mė shumė vlen tė kesh rėndėsi se ar e argjend.

2 Pasaniku e skamnori takohen:

tė dy i ka krijuar Zoti.

3 I menēuri e sheh tė keqen e fshehet,

kurse tė pamendėt shkojnė pėrpara e sharrojnė.

4 Shpėrblim i pėrvuajtėrisė ėshtė frika e Zotit,

begatia, lavdia dhe jeta.

5 Ferra e leqe ka nė udhėn e mbrapshtanit,

kurse ai qė e ruan jetėn larg u shmanget atyre.

6 Mėsoje djaloshin sipas udhės qė do tė ndjekė.

edhe kur tė plaket s’do t’i shmanget asaj.

7 I pasuri i sundon skamnorėt,

e detyrėsi bėhet skllav i huadhėnėsit.

8 Kush mbjell paudhėsi, do tė korrė tė kėqija,

do tė sharrojė nga shqupia e hidhėrimit tė vet.

9 Syri mirėbėrės do tė bekohet,

sepse jep pėr skamnorė prej bukėve tė veta.

10 Dėboje pėrqeshėsin e me tė do tė zhduket grindja,

do tė pushojnė grindjet e fyerjet.

11 Kush e do pastėrtinė e zemrės

pėr hir tė buzėve tė veta mik do ta ketė mbretin.

12 Sytė e Zotit e ruajnė dijen,

dhe hidhen poshtė fjalėt e tė paudhit.

13 Pėrtaci thotė: “Pėrjashta ėshtė luani,

mes rrugės do tė mbetem i vrarė”!

14 Shpellė e pafund ėshtė goja e gruas sė huaj,

do tė bjerė brenda ai tė cilin e urren Zoti.

15 Marrėzia ėshtė e lidhur pėr zemrėn e fėmijės,

dhe thupra e ndėshkimit e largon atė.

16 E ndrydh skamnorin? Ai do ta shtojė pasurinė e vet.

I dhuron pasanikut? Vetė do tė bėhesh skamnor.

III. PĖRMBLEDHJE THĖNIESH TĖ TĖ URTĖVE

17 Prire veshin tėnd e dėgjoji fjalėt e tė urtėve,

prire zemrėn tėnde drejt mėsimit tim,

18 sepse do tė jetė kėnaqėsi t’i ruash nė fundin e zemrės sate

e t’i kesh tė gatshme nė buzėt e tua!

19 Me qėllim qė Zoti tė jetė shpresa jote

t’i drejtoji sot edhe ty.

20 Pse a s’t’i pėrshkrova para sa kohe

disa kėshilla dhe mėsime

21 pėr ta treguar fuqinė e fjalėve tė vėrteta,

qė t’i pėrgjigjesh atij qė tė ka dėrguar?

22 Mos u dėfto i mujshėm me skamnorin pse ėshtė i varfėr,

as mos e ndrydh tė papasurin nė pleqėri,

23 sepse vetė Zoti do ta marrė nė dorė ēėshtjen e tyre

dhe do t’ua marrė shpirtin atyre qė i plaēkisin.

24 Mos ki miqėsi me njeriun idhnak,

as mos bėj shoqėri me njeriun e dėrhuzdtė,

25 qė tė mos mėsohesh udhėve tė tija

e t’i vėsh lak jetės sate.

26 Mos ji ndėr ata qė japin dorėn,

qė hynė dorėzanė pėr borxhe:

27 Nėse s’ke me ēka ta kthesh

ē’arsye ke qė tė tė merret shtroja jote?

28 Ruaj se i luan kufijtė e moēėm

qė i kanė vėnė tė parėt e tu.

29 A e ke parė njeriun mjeshtėr tė punės sė vet?

I tilli qėndron pėrballė mbretėrish,

ai s’rri nė shėrbim tė njerėzve tė pandershėm.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Fjalėt e urta > Zėri i mirė ėshtė mė i mirė se pasuria e...