Kapitujt

Fjalėt e urta: 17. Mė e mirė ėshtė njė kafshatė buke tė thatė me paqe,

17

1 Mė e mirė ėshtė njė kafshatė buke tė thatė me paqe,

se njė shtėpi plot mish flish, por me grindje.

2 Shėrbėtori i menēur i mbizotėron bijtė e pandershėm

dhe do tė ketė trashėgim ndėr vėllezėr.

3 Sikurse nė zjarr sprovohet argjendi dhe nė furrė ari,

po ashtu Zoti i sprovon zemrat.

4 Keqbėrėsi i dėgjon buzėt e paudha,

rrenacaku ia vė veshin gjuhės gėnjyese.

5 Kush e pėrbuz skmanorin poshtėron Krijuesin e tij,

dhe kush i kėnaqet tė keqes sė shokut, s’do tė mbetet i pandėshkuar.

6 Kurora e pleqve bijtė e tė bijve,

lavdia e bijve etėrit e tyre.

7 S’i kanė hije tė marrit fjalėt e bukura,

as princit buza rrenacake.

8 Dhurata ėshtė margaritar magjik pėr tė zotin:

ngado tė sillet puna i shkon mbarė.

9 Kush mbulon fajin, kėrkon miqėsi,

kush shpėrhall, i largon edhe miqtė e ngushtė.

10 Mė shumė i vlen tė menēurit njė qortim

se tė marrit njėqind tė rrahura.

11 Burri i keq gjithmonė kėrkon grindje,

por kundėr tij do tė dėrgohet njė bajloz mizor.

12 Mė mirė tė takohesh me arushėn qė ia kanė rrėmbyer kėlyshėt,

se me marranin qė beson nė marrėzinė e vet.

13 Kush e shpėrblen tė mirėn me tė keqe,

prej shtėpisė sė tij kurrė s’do tė largohet e keqja.

14 Shpėrthim ujėrash vėrshimi ėshtė fillimi i grindjes,

prandaj, para se tė niset zėnia, largohu.

15 Si ai qė nxjerr tė pafajmė tė ligun si ai qė dėnon tė drejtin, tė dy i neveriten Zotit.

16 Ē’vlerė kanė paratė nė dorėn e tė marrit?

Pėr tė blerė urtėsinė? Po ai s’ka mend!

17 Kush ėshtė mik ai do nė ēdo kohė

dhe nė ditė tė ngushtė ai bėhet vėlla.

18 Ėshtė mendjeshkurtėr kush jep dorėn

e hyn dorėzanė pėr tė afėrmin e vet.

19 E do mėkatin kush e do grindjen,

kush e lartėson derėn e vet, kėrkon rrėnimin.

20 Zemėrkeqi nuk do tė shohė mirė,

e kush s’e rrudhė gjuhėn, do tė bjerė nė mjerim.

21 Kush lind tė marrin, lind pikėllimin e vet;

jo, s’do tė gėzohet as baba i tė marrit.

22 Zemra e gėzuar bėn tė lulėzojė jeta,

shpirti i trishtueshėm i than edhe eshtrat.

23 I ligu merr dhurata nga gjiri

pėr t’i shtrembėruar udhėt e gjyqit.

24 Urtia ndriēon nė fytyrėn e tė menēurit,

kurse tė marrit sytė i shkojnė nė skaj tė botės.

25 Djali i marrė farmak pėr babain,

dhe vuajtje pėr nėnėn qė e lindi.

26 S’ėshtė mirė tė ndėshkohet i drejti,

tė rrahet njeriu i ndershėm ėshtė kundėr drejtėsisė.

27 Kush i frenon fjalėt e veta, ėshtė njeri i menēur,

kush di tė ruajė qetėsinė, ėshtė njeri i matur.

28 Edhe i marri, po tė heshte, do tė ēmohej i mendshėm,

e, po t’i rrudhte buzėt e veta, i kuptueshėm.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Fjalėt e urta > Mė e mirė ėshtė njė kafshatė buke tė tha...