Kapitujt

Fjalėt e urta: 18. Kėrkon shkaqe ai qė do tė ndahet prej mikut,

18

1 Kėrkon shkaqe ai qė do tė ndahet prej mikut,

me ēdo kusht hidhėrohet.

2 Tė marrin nuk e kėnaq menēuria,

por vetėm si ia pret mendja e tij.

3 Erdhi ligėsia, s’do tė vonojė pėrbuzja,

e, sė bashku me poshtėrim, edhe turpi.

4 Ujė i thellė fjalėt prej gojės sė burrit,

lumė i dordullt burimi i urtėsisė.

5 Nuk ėshtė mirė tė pėrkrahet fajtori

pėr t’ia mohuar tė drejtėn nė gjyq tė pafajshmit.

6 Buzėt e tė marrit pėrzihen nė grindje

dhe goja e tija shkakton plagė.

7 Goja e tė marrit rrėnimi i tij,

buzėt e tija lak pėr jetėn e tij.

8 Fjalėt e shpifėsit janė si ėmbėlsira

dhe depėrtojnė deri nė fund tė barkut.

9 Kush ėshtė i plogshtė dhe i pakujdesshėm nė punė tė veta

ėshtė vėlla me shkapėrderdhėsin.

10 Pirg i fortė ėshtė Emri i Zotit,

tek ai vrapon i drejti dhe ndahet me nder.

11 Kamja e pasanikut ėshtė fortesa e tij,

nė mendjen e tij ėshtė mur i pakalueshėm.

12 Para fikjes zemra e njeriut krenohet,

kurse lavdisė i prin pėrvujtėria.

13 Kush pėrgjigjet para se tė ketė dėgjuar

tregon marrėzinė e vet pėr turpin e vet.

14 Shpirti i burrit e tejkalon ligėsinė

por shpirtin e molisur kush mund ta ngritė?

15 Zemra e menēur e fiton urtinė,

dhe veshi i tė urtėve e kėrkon mėsimin.

16 Dhurata udhėt ia hap njeriut

dhe e shpie pėrpara princave.

17 I pari qė flet nė njė pleqėri, duket se ka tė drejtė,

por kur vjen kundėrshtari i tij, e qet poshtė.

18 Shorti i ndan grindjet,

madje vendos edhe mes tė mėdhenjve.

19 Vėllai i fyer ėshtė mė i fortė se kalaja,

dhe grindjet janė porsi shulat e fortesave.

20 Me frytin e gojės sė vet ngihet barku i njeriut,

do ta ngijnė prodhimet e buzėve tė tija.

21 Vdekja dhe jeta janė nė dorė tė gjuhės,

ata qė e duan do t’i hanė frytet e saja.

22 Kush ka gjetur grua tė mirė, ka gjetur fatbardhėsinė,

dhe ka pasur hir prej Zotit.

23 Nevojtari flet duke u lutur,

kurse pasaniku pėrgjegj me vrazhdėsi.

24 Njeriu me miq mund tė merret edhe me tė keq,

por ka mik edhe mė tė pandashėm se vėllai.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Fjalėt e urta > Kėrkon shkaqe ai qė do tė ndahet prej mi...