Kapitujt

Fjalėt e urta: 19. Mė i mirė ėshtė skamnori qė jeton me nder,

19

1 Mė i mirė ėshtė skamnori qė jeton me nder,

se prozhmuesi qė ėshtė i marrė.

2 Zelli pa peshim s’ėshtė gjė e mirė

edhe kush ngutet merr nė thua.

3 Marrėzia e vet njeriut ia prish jetėn

e ai atėherė nė zemrėn e vet hidhėrohet kundėr Zotit.

4 Pasuria shton shumė miq;

kurse skmanori mėnjanohet edhe prej mikut.

5 Dėshmitari i rrejshėm nuk do tė mbetet i pandėshkuar,

maną s’do tė shpėtojė ai qė flet rrena.

6 Shumė janė nga ata qė e lavdėrojnė ndėr sy tė pushtetshmin,

e tė gjithė janė miq me atė qė shpėrndan dhurata.

7 Njeriun e vobektė e urrejnė tė gjithė vėllezėrit e tij,

aq mė tepėr i largohen edhe miqtė e tij.

Mund tė rrahė me buzė, por pa farė dobie.

8 Kush ka mend e do vetveten,

kush e ruan maturinė do tė gjejė mirė.

9 Dėshmitari i rremė s’do tė mbetet i pandėshkuar,

dhe do tė mbarojė ai qė shpėrndan rrena.

10 S’i ka hije tė marrit tė jetojė nė kėnaqėsitė

aq mė pak skllavit t’u urdhėrojė princave.

11 Urtėsia e njeriut e bėn atė ta zbutė hidhėrimin

dhe lavdia e tij ėshtė tė kalojė pėrmbi fyerjet.

12 Zemėrimi i mbretit ėshtė si ulėrima e luanit,

kurse porsi vesa mbi bar ėshtė hiri i tij.

13 Djali i marrė ėshtė rreziku i zi i babait,

kurse gruaja grindavece si pullazi qė vazhdimisht pikon.

14 Shtėpi e pasuri trashėgohen prej tė parėve,

kurse gruaja e menēur ėshtė dhuratė e Zotit.

15 Pėrtacia bie gjumė tė rėndė,

njeriu i pakujdesshėm do tė pėsojė uri.

16 Kush i mban urdhėrimet, ruan vetveten,

kurse kush nuk e kujdeson sjelljen e vet, sharron.

17 I huazon Zotit, kush ka mėshirė pėr skamnorin,

e Zoti do ta shpėrblejė.

18 Deri qė tė ketė shpresė ndreqjeje,

ndėshkoje birin tėnd,

por mos e tepro deri nė vrasje.

19 Kush ėshtė i padurueshėm, le ta paguajė ndėshkimin,

e nėse e fal, e bėn edhe mė tė zi.

20 Dėgjoje kėshillin e pranoje disiplinėn

qė tė jesh i urtė nė ditėt e tua tė fundit.

21 Shumė sendėrgjime ka nė zemrėn e njeriut,

por bėhet ashtu si ėshtė vullneti i Zotit.

22 Mirėsia ėshtė ajo qė e bėn njeriun tė duhet,

mė i mirė ėshtė skamnori se gėnjeshtari.

23 Frika e Zotit shpie nė jetė,

dhe kush ėshtė plot me tė s’ka pse e dron tė keqen.

24 Pėrtaci e ngjyen dorėn e vet nė kupė,

por s’mund ta ēojė deri nė gojė tė vet.

25 Bjeri pėrqeshėsit, mėson mend edhe i marri,

nėse e ndėshkon tė urtin, do ta marrė vesh dijen.

26 Kush e merr me tė keq babain dhe e bėn tė ikė nėnėn,

ėshtė djalė i pandershėm dhe i poshtėr.

27 Ki besim, o bir, ta dėgjosh mėsimin

dhe s’do tė gabohesh nga fjalėt e urtisė.

28 Dėshmitari i keq e pėrqesh gjyqin

dhe goja e tė paudhėve e pėrpin paurdhėrinė.

29 Pėr pėrqeshės gati janė shkopinjtė

dhe tė rėnat pėr shpinė tė tė marrėve.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Fjalėt e urta > Mė i mirė ėshtė skamnori qė jeton me nde...