Kapitujt

Gjoni: 14. Jezusi ėshtė udha qė ēon tek Ati

14

1 “Mos t’ju shqetėsohet zemra!

Besoni nė Hyjin

edhe nė mua besoni!

2 Nė shtėpinė e Atit tim ka shumė banesa.

Po tė mos kishte, a do t’ju thoja:

‘Po shkoj t’ju bėj gati vendin’?

3 Kur tė shkoj e t’ju pėrgatis vendin,

do tė vij prapė e do t’ju marr tek unė,

qė aty ku jam unė, tė jeni edhe ju.

4 Ku shkoj unė, ju e dini rrugėn.”

5 “Zotėri ‑ i tha Toma ‑ Ne s’dimė kah po shkon. Si, pra, mund ta dimė udhėn?”

6 Jezusi u pėrgjigj:

“Unė jam Udha, e Vėrteta dhe Jeta.

Askush nuk shkon tek Ati pėrveēse nėpėr mua.

7 Nėse mė njohėt mua,

do ta njihni edhe Atin tim.

Qė tani e njihni

dhe e keni parė.”

8 Filipi i tha:

“Zotėri, na e dėfto Atin e na mjafton!”

9 “O Filip ‑ i tha Jezusi ‑ kaq shumė kohė jam me ju e nuk mė njohe ende?

Kush mė ka parė mua, ka parė edhe Atin.

Si thua, pra: ‘Na e dėfto Atin!’

10 Po a nuk beson

se unė jam nė Atin e Ati ėshtė nė mua?

Fjalėt qė jua them, nuk jua them prej vetvetes:

Ati qė banon nė mua i kryen veprat e veta.

11 Mė besoni mua:

Unė jam nė Atin dhe Ati ėshtė nė mua.

Pėrndryshe, besoni pėr shkak tė vetė veprave!

12 Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them:

kush beson nė mua,

veprat qė i bėj unė edhe ai do t’i bėjė.

Madje do tė bėjė edhe mė tė mėdha se kėto,

sepse unė po shkoj tek Ati.

13 Dhe ēdo gjė qė tė kėrkoni nė Emėr tim

do ta bėj

qė tė lavdėrohet Ati nė Birin.

14 Nėse do tė mė kėrkoni ndonjė gjė nė

Emėr tim, do ta bėj.”

Jezusi premton Shpirtin Shenjt

15 “Nėse mė doni, do t’i mbani urdhėrimet e mia.

16 Edhe unė do t’i lutem Atit

dhe Ai do t’ju japė njė Mbrojtės tjetėr,

qė tė jetė me ju pėrgjithmonė:

17 Shpirtin e sė Vėrtetės,

qė bota s’mund ta marrė,

sepse nuk e sheh as nuk e njeh.

Ju e njihni

sepse Ai banon me ju e ėshtė nė ju.

18 Nuk do t’ju lė jetimė;

do tė vij tek ju.

19 Edhe pak kohė e bota nuk do tė mė shohė mė,

ndėrsa ju do tė mė shihni,

sepse unė jetoj edhe ju do tė jetoni.

20 Atė ditė do ta kuptoni

se unė jam nė Atin tim,

ju nė mua e unė nė ju.

21 Kush i ka urdhėrimet e mia dhe i mban,

ai mė do;

dhe atė qė mė do mua,

do ta dojė edhe Ati im,

edhe unė do ta dua

dhe do t’i dėftohem.”

22 I tha Juda, jo ai Iskarioti:

“Zotėri, [e] ē’ndodhi qė do tė na dėftohesh neve

e jo botės?”

23 Jezusi iu pėrgjigj:

“Nėse ndokush mė do,

ai do tė ma mbajė fjalėn,

Ati im do ta dojė,

tek ai do tė vijmė

dhe tek ai do tė banojmė.

24 Kush nuk mė do,

nuk i mban fjalėt e mia.

E fjala qė po dėgjoni, nuk ėshtė imja,

por ėshtė e Atij, qė mė dėrgoi, ‑ e Atit.

25 Kėto fjalė jua thashė

ndėrsa banova me ju.

26 E Shpirti Shenjt ‑ Mbrojtės,

tė cilin do t’jua dėrgojė Ati nė Emėr tim,

Ai do t’jua mėsojė tė gjitha

dhe do t’ju pėrkujtojė gjithēka [unė] ju thashė.

27 Po ju lė paqen,

po ju jap paqen time!

Nuk po jua jap siē e jep bota.

Mos t’ju shqetėsohet zemra

as tė mos ju trembet.

28 Ju dėgjuat se ju thashė:

‘Po shkoj dhe do tė kthehem tek ju’.

Po tė mė donit, do tė galdonit

se po shkoj tek Ati,

sepse Ati ėshtė mė i madh se unė.

29 Ju thashė tani

‑ para se tė ndodhė,

qė tė besoni kur tė ndodhė.

30 S’do tė flas mė shumė me ju,

pse po afrohet princi i botės.

Ai kundėr meje s’mundet asgjė.

31 Por, qė ta dijė bota se e dua Atin

dhe se bėj ashtu si mė urdhėroi Ai.

Ēohuni! Tė shkojmė prej kėndej!”

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Gjoni > Jezusi ėshtė udha qė ēon tek Ati