Kapitujt

Gjoni: 2. Dasma nė Kanė

2

1 Tė tretėn ditė po bėhej njė dasmė nė Kanė tė Galilesė. Aty ishte edhe nėna e Jezusit. 2 Nė dasmė ftuan edhe Jezusin e nxėnėsit e tij. 3 Kur u mbaroi vera, nėna e Jezusit i tha:

“Nuk kanė mė verė!”

4 [E] Jezusi i tha:

“Moj burrneshė, a ėshtė punė pėr ne? Ende nuk erdhi koha ime!”

5 Nėna e tij u tha shėrbyesve:

“Bėni gjithēka t’ju thotė!”

6 Ishin aty tė vėna gjashtė enė guri qė shėrbenin pėr larje tė rėndomta tė judenjve. Secila zinte dy apo tri masė. 7 Jezusi u tha shėrbyesve:

“Mbushni enėt me ujė!”

Ata i mbushėn deri nė grykė.

8 “Merrini tani ‑ u tha atėherė ‑ e ēojani kryetarit tė tryezės.”

Ata ia ēuan. 9 Kur kryetari i tryezės e kėrkoi ujin e kthyer nė verė ‑ e nuk e dinte nga vinte ‑ shėrbyesit, qė e kishin mbushur ujin, e dinin ‑ kryetari i tryezės e thirri dhėndrin 10 dhe i tha:

“Ēdo njeri mė parė vė nė tryezė verėn e mirė e, kur t’i nxehė pija, sjell verė mė tė keqe. Ti e paske ruajtur verėn e mirė deri tani!”

11 Kjo qe mrekullia e parė e Jezusit, tė cilėn e bėri nė Kanė tė Galilesė; e dėftoi lavdinė e vet dhe nxėnėsit e tij besuan nė tė.

12 Pastaj zbriti nė Kafarnaum me nėnėn e vet, me vėllezėrit [e vet], e me nxėnėsit e vet. Aty nuk qėndruan shumė ditė.

Pastrimi i Tempullit

(Mt 21, 12‑13; Mk 11, 15‑17;Lk 19, 45‑46)

13 Ishin afėr Pashkėt e hebrenjve e Jezusi u ngjit nė Jerusalem. 14 Nė Tempull gjeti shitės qesh, delesh e pėllumbash dhe kėmbyes tė hollash duke ndenjur aty. 15 Atėherė punoi njė frushkull konopėsh dhe i dėboi nga Tempulli tė gjithė sė bashku me dele e me qe. Kėmbyesve u derdhi tė hollat dhe u rrėzoi tavolinat. 16 Shitėsve tė pėllumbave u tha:

“Hiqini kėta prej kėndej e mos e bėni shtėpinė e Atit tim, shtėpi tregtie!”

17 Nxėnėsit e tij u kujtuan se ėshtė nė Shkrimin e shenjtė:

“Zelli pėr Shtėpinė tėnde mė bren!”

18 Atėherė ndėrhynė judenjtė dhe e pyetėn:

“Ē’shenjė na jep duke vepruar kėshtu?”

19 Jezusi iu pėrgjigj:

“Rrėnojeni kėtė Tempull e unė do ta rindėrtoj pėr tri ditė!”

20 “Dyzet e gjashtė vjet zgjati ndėrtimi i kėtij Tempulli ‑ iu pėrgjigjėn judenjtė ‑ e ti do ta ndėrtosh pėr tri ditė?”

21 Porse Jezusi foli pėr tempullin e trupit tė vet. 22 Kur u ringjall prej sė vdekuri, atėherė u ra ndėr mend nxėnėsve se kėtė kishte dashur tė thotė dhe i besuan Shkrimit tė shenjtė e fjalės qė tha Jezusi.

Jezusi njeh ēdo njeri

23 Gjatė qėndrimit tė Jezusit nė Jerusalem nė kohė tė festės sė Pashkėve, shumė besuan nė Emrin e tij, kur panė shenjat qė bėri. 24 Porse vetė Jezusi nuk kishte shumė besim nė ta, sepse i njihte mirė tė gjithė. 25 Nuk kishte nevojė t’i dėshmonte kush pėr njeriun: sepse ai e dinte mirė ēka njeriu ndryn pėrbrenda.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Gjoni > Dasma nė Kanė