Kapitujt

Gjoni: 12. Lyerja nė Betani

12

1 Gjashtė ditė para Pashkėve Jezusi erdhi nė Betani, ku jetonte Lazri, tė cilin Jezusi e ngjalli prej sė vdekuri. 2 Aty ia bėnė gati darkėn. Marta u shėrbente e njėri ndėr ata, qė ishin nė tryezė me Jezusin, ishte Lazri. 3 Atėherė Maria mori njė libėr parfum nardi tė pastėr e shumė tė shtrenjtė, ia leu kėmbėt Jezusit dhe ia fshiu me flokėt e vet. Shtėpia u mbush me erėn e kėndshme tė parfumit. 4 Atėherė, Judė Iskarioti ‑ njėri prej nxėnėsve tė tij, ai qė kishte nė mend ta tradhtonte ‑ tha: 5 ”Pse nuk u shit ky parfum pėr treqind denarė e nuk iu nda skamnorėve?” 6 Foli kėshtu, jo pse kishte fort kujdes pėr skamnorė, por pse ishte vjedhės e pasi ai e mbante qesen, vidhte ēka vihej brenda.

7 Atėherė Jezusi tha: “Lėre! Le ta bėjė kėtė pėr ditėn e varrimit tim! 8 Skamnorėt i keni gjithmonė me ju, kurse mua nuk do tė mė keni gjithmonė.”

Komploti kundėr Lazrit

9 Njė shumicė e madhe judenjsh mori vesh se Jezusi po gjendej atje dhe erdhėn, jo vetėm pėr shkak tė Jezusit por edhe pėr tė parė Lazrin, tė cilin e ngjalli sė vdekuri. 10 Atėherė kryepriftėrinjtė vendosėn tė vrasin edhe Lazrin, 11 sepse, pėr shkak tė tij, shumė judenj i linin ata dhe besonin nė Jezusin.

Hyrja kremtore e Jezusit nė Jerusalem

(Mt 21, 1‑11; Mk 11, 1‑11; Lk 19, 28‑40)

12 Tė nesėrmen, njė shumicė e madhe njerėzish qė kishin ardhur nė Festė, kur dėgjuan se Jezusi po vinte nė Jerusalem, 13 morėn gema palmash dhe i dolėn para. Brohoritnin:

“Hosana!

Qoftė bekuar Ai qė vjen nė Emėr tė Zotit!

Mbret i Izraelit!”

14 Jezusi gjeti njė gaē, hipi nė tė siē thotė Shkrimi i shenjtė:

15 “Mos ki frikė, bija e Sionit!

Ja, Mbreti yt po vjen

kalor mbi njė gaē!”

16 Kėtė gjė nuk e kuptuan menjėherė nxėnėsit, por vetėm kur Jezusi hyri nė lavdinė e vet, atėherė e kuptuan se kėto ishin shkruar pėr tė dhe se kishin bėrė pėr tė pikėrisht ashtu. 17 Tashti turma qė kishte qenė me tė kur e thirri Lazrin prej varrit dhe e ngjalli prej sė vdekuri, i bėnte dėshmi. 18 Prandaj [edhe] populli i doli para, sepse u mor vesh se e bėri atė mrekulli. 19 Atėherė farisenjtė i thoshin njėri‑tjetrit: “A po shihni se s’keni ē’tė bėni?! Ja, mbarė bota shkoi pas tij!”

Disa grekė kėrkojnė Jezusin

20 Ndėr ata qė kishin ardhur nė Festė pėr tė adhuruar, ishin edhe disa grekė. 21 Ata iu afruan Filipit, qė ishte prej Betsaidės sė Galilesė, dhe iu lutėn: “Zotėri, dėshirojmė ta shohim Jezusin.” 22 Filipi shkoi dhe i tha Andreut; Andreu e Filipi shkuan e i treguan Jezusit. 23 Jezusi u pėrgjigj:

“Arriti ora

tė lavdėrohet Biri i njeriut.

24 Pėrnjėmend, pėrnjėmend po ju them:

nėse kokrra e grurit e mbjellė nė dhe nuk vdes,

mbetet e vetme;

po nėse vdes

jep shumė fryt!

25 Kush e do jetėn e vet, do ta humbė.

Ai qė e urren jetėn e vet nė kėtė botė,

ai do ta ruajė pėr jetėn e pasosur.

26 Kush do tė mė shėrbejė,

le tė vijė pas meje.

Ku jam unė,

atje do tė jetė edhe shėrbėtori im.

Atė qė do tė mė shėrbejė,

do ta nderojė Ati im.”

Biri i njeriut duhet tė ngritet lart

27 “Tani shpirtin e kam tė tronditur

e ē’tė them?

O Atė, mė shpėto nga kjo orė?

Porse, pikėrisht pėr kėtė erdha nė kėtė orė!

28 O Atė, jepi lavdi Emrit tėnd!”

Ndėrkaq jehoi njė zė prej qiellit: “E lavdėrova dhe prapė do ta lavdėroj!” 29 Tashti, populli qė ishte pranė dhe po dėgjonte, thoshte: “Bubulloi!” tė tjerė thoshin: “Engjėlli foli me tė!” 30 Jezusi iu pėrgjigj: “Ky zė nuk jehoi pėr mua, por pėr ju!

31 Tani erdhi dita tė gjykohet kjo botė,

tani princi i kėsaj bote do tė hidhet jashtė!

32 E unė, kur tė jem lartėsuar nga toka,

do t’i tėrheq tek unė tė gjithė njerėzit”

33 Foli kėshtu pėr tė shėnuar se me ē’vdekje do tė vdiste.

34 Atėherė populli iu pėrgjigj:

“Ne dėgjuam nga Ligji se Mesia mbetet pėr gjithmonė. Si ti atėherė thua: ‘Biri i njeriut duhet tė lartėsohet’? Kush ėshtė ky: ‘Biri i njeriut’?”

35 Atėherė Jezusi u tha:

“Edhe pėr pak kohė ėshtė drita me ju

Ecni derisa tė keni dritė

qė tė mos ju zėrė terri.

Kush ecėn nė terr

nuk di kah shkon.

36 Derisa tė keni dritė, besoni nė dritėn,

qė tė bėheni bijtė e dritės.”

Mosbesimi i judenjve

Jezusi, si i foli kėto fjalė, doli dhe u fsheh prej tyre.

37 Edhe pse Jezusi kishte bėrė aq shumė mrekulli para syve tė tyre, ata s’besonin nė tė, 38 pėr t’u plotėsuar fjala e Isaisė profet qė thotė:

“O Zot, e kush i besoi predikimit tonė?

Kujt iu zbulua fuqia e Zotit?”

39 Prandaj, as nuk mund tė besonin, sepse Isaia prapė thotė:

40 “Ua verboi sytė,

zemrėn e tyre e bėri gur,

qė tė mos shohin me sy,

tė mos kuptojnė me zemėr

e tė mos kthehen,

qė unė tė mos i shėroj.”

41 Kėto fjalė i tha Isaia, sepse e pa lavdinė e tij e foli pėr tė.

42 Megjithatė shumė edhe prej krerėve besuan nė tė, porse, pėr shkak tė farisenjve, nuk e tregonin haptazi qė tė mos i pėrjashtonin prej sinagogės. 43 Sepse, mė tepėr e kishin nė zemėr lavdinė e njerėzve se lavdinė e Hyjit.

Dėnimi prej fjalės sė Jezusit

44 Jezusi shpalli:

“Kush beson nė mua,

nuk beson nė mua,

por nė Atė qė mė dėrgoi.

45 Kush mė sheh mua,

sheh Atė qė mė dėrgoi.

46 Unė ‑ drita ‑ erdha nė botė,

qė, kushdo qė beson nė mua,

tė mos mbetet nė terr.

47 E, nėse ndokush i dėgjon fjalėt e mia

e nuk i zbaton,

nuk jam unė ai qė e dėnoj,

sepse nuk erdha tė dėnoj botėn,

por ta shpėtoj botėn.

48 Atė qė mė pėrbuz mua

‑ e nuk i pranon fjalėt e mia ‑

ka kush e gjykon:

fjala qė kam thėnė:

‑ ajo do ta gjykojė ditėn e fundit.

49 Sepse unė nuk fola prej vetvetes,

porse ai qė mė dėrgoi ‑ Ati ‑

Ai mė urdhėroi

ēka tė them, ēka tė flas.

50 Dhe e di:

urdhri i tij ėshtė Jetė e pasosur.

Prandaj, ēka them unė,

flas ashtu si mė tha Ati

tė them.”

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Gjoni > Lyerja nė Betani