Kapitujt

Predikuesi: 11. Pleqėria

11

1 Hidhe bukėn tėnde mbi valėt e ujit e pas shumė kohe do ta gjesh.

2 Jepu pjesė shtatė vetėve, madje edhe tetėve, sepse nuk e di se ē’e keqe mund tė ndodhė mbi tokė.

3 Kur retė mbushen plot

shiun e lėshojnė mbi tokė;

po nėse bie ndonjė dru qoftė nė jug qoftė nė veri,

kudo qė tė bjerė, aty edhe mbetet.

4 Kush i vė vesh erės, nuk mbjell,

dhe ai qė i vėshtron retė, nuk do tė korrė.

5 Sikurse s’ia di udhėn erės dhe si trajtohen eshtrat nė kraharorin e gruas shtatzėnė, ashtu nuk i di as veprat e Hyjit qė ėshtė Krijuesi i tė gjithave.

6 Nė mėngjes mbille farėn

e nė mbrėmje tė mos pushojė dora jote,

sepse nuk e di cila do tė vlejė mė tepėr

kjo apo ajo

ose tė dyja do tė jenė njėsoj tė mira.

Pleqėria

7 E ėmbėl ėshtė drita

dhe e kėndshme ėshtė pėr sy ta shohin diellin.

8 Po edhe nė qe se njeriu jeton vite tė shumta

e edhe nėse me gėzim i kalon tė gjitha,

i duhet tė kujtojė kohėn e errėsirės

qė do tė jetė e gjatė:

gjithēka qė ndodh ėshtė kotėsi.

9 Gėzo, pra, o djalosh, nė rininė tėnde

dhe galdo nė ditėt e djalėrisė sate,

ec udhėve tė zemrės sate

dhe ndiqi dėshirat e syve tė tu,

por dije se pėr tė gjitha kėto

Hyji do tė tė gjykojė.

10 Larg kujdeset prej mendjes sate,

flake dhimbjen nga trupi yt:

sepse djalėria e rinia janė tė kota.

Kapitujt

Kapitujt