Kapitujt

Predikuesi: 5. Paraja

5

1 Mos fol gjė me guxim tė tepruar dhe zemra jote tė mos jetė e shpejtė pėr tė thėnė fjalė para Hyjit, sepse Hyji ėshtė nė qiell e ti je nė tokė: prandaj fjalėt e tua tė jenė tė pakta.

2 Pas kujdeseve tė shumta vijnė ėndrrat

e nė fjalė tė shumta gjendet marria.

3 Nėse ia ke bėrė Hyjit ndonjė kusht mos vono t’ia kryesh: sepse Atij nuk i pėlqen premtimi i marrė, prandaj ēkado qė tė kesh kushtuar, kryeje!

4 Ėshtė shumė mė mirė tė mos kushtosh asgjė se, pasi tė jesh kushtuar, tė mos e ēosh nė vend ēka je zotuar.

5 Mos e lejo gojėn tėnde tė tė bėjė tė mėkatosh dhe ruaj se thua pėrpara engjėllit: “E bėra nga pavėmendja!”, qė Hyji tė mos ketė arsye tė hidhėrohet kundėr veprės sė duarve tė tua pėr shkak tė fjalėve tė tua e t’i shkatėrrojė veprat e tua.

6 Prej shumė ėndrrave vijnė shumė zhgėnjime e shumė fjalė: ti veē druaje Hyjin!

7 Nėse sheh se shkelen skamnorėt, se shpėrdorohen gjyqet e drejtėsia nė vend, mos u ēudit pėr kėtė punė, sepse mbi tė madhin pėrgjon njė edhe mė i madh e pastaj edhe mbi tė mėdhenjtė pėrgjojnė edhe mė tė mėdhenjtė; 8 kurse e mira e vendit ėshtė mbreti qė kujdeset mbi gjithēka pėr punimin e tokave.

Paraja

9 Kush e do paranė me para s’do tė ngihet, po edhe kush e do pasurinė, asfarė pėrfitimi s’do tė ketė prej saj. Edhe kjo ėshtė kotėsi. 10 Sepse, ku ka shumė pasuri, shumė janė edhe nga ata qė e hanė gati, e atėherė ē’dobi tjetėr ka pronari pėrveē se i shikon me sy?

11 Pėr punėtorin ėshtė i kėndshėm gjumi

si nė hėngėrt pak si nė hėngėrt shumė;

kurse ngopja e tė pasurit,

pasanikun nuk e lė tė flejė.

12 Ėshtė edhe njė lėngatė shumė e keqe qė e pashė nėn diell:

pasuria e ruajtur pėr tė keqen e tė zot. 13 Me njė ndėrmarrje tė gabuar pasuria e tillė mbaron e djali qė i lind tė zot do jetojė nė skamje tė madhe. 14 Sikurse nga barku i s’ėmės lindi lakuriq, po ashtu lakuriq do tė shkojė sikurse edhe erdhi, dhe asgjė s’do tė marrė me vete prej mundit tė vet. 15 Vėrtet mjerim pėr t’u vajtuar: Si erdhi ashtu edhe shkon! Ē’pėrfitim ka qė ka punuar? Si tė kishte mihur nė ujė!

16 Tė gjitha ditėt e jetės sė vet i hėngri nė errėsirė, nė kujdesime tė mėdha, nė shqetėsime e nė trishtim!

17 Ja, ē’mendoj unė se ėshtė e mirė dhe e bukur: tė hajė, tė pijė e ta gėzojė me gėzim djersėn e mundit tė vet qė iu desh ta bėjė gjatė jetės sė vet nėn diell qė ia dhuroi Hyji, sepse vetėm kaq ėshtė fati i tij. 18 Kėshtu edhe ēdo njeri, tė cilit Hyji i dhuroi pasuri e kamje, ka tė drejtė tė plotė tė hajė prej saj e tė marrė pjesėn e vet e ta gėzojė mundin e vet: edhe kjo ėshtė dhuratė e Hyjit.

19 Ai nė tė vėrtetė s’do tė mendojė tepėr shumė pėr ditėt e jetės sė vet, sepse Hyji i jep kėnaqėsinė tė gėzohet me gjithė zemėr.

Kapitujt

Kapitujt