Kapitujt

Luka: 20. Ēėshtja e pushtetit tė Jezusit

20

1 Njė ditė, ndėrsa Jezusi po e mėsonte popullin nė Tempull dhe po shpallte Ungjillin, iu afruan kryepriftėrinjtė dhe skribėt bashkė me krerėt e popullit 2 e i thanė:

“Na trego me ē’pushtet i bėn kėto punė? Dhe kush ėshtė ai qė ta dha ty kėtė pushtet?”

3 “Edhe vetė do t’ju pyes diēka ‑ iu pėrgjigj ‑ Mė tregoni: 4 Pagėzimi i Gjonit a ishte prej Qiellit apo prej njerėzve?”

5 Ata bėnė nė vetvete kėtė arsyetim: ‘Nėse themi: ‘Prej Qiellit’, do tė na pėrgjigjet: ‘Pėrse atėherė nuk i besuat?’ 6 Nėse themi: ‘Prej njerėzve, ’ mbarė populli do tė na vrasė me gurė, sepse ėshtė plotėsisht i bindur se Gjoni ėshtė profet.’ 7 Prandaj iu pėrgjigjėn se nuk e dinin prej nga ishte.

8 Edhe Jezusi iu pėrgjigj:

“As unė s’po ju them me ē’pushtet i bėj kėto punė.”

Shėmbėlltyra e vreshtarėve vrastarė

(Mt 21, 33‑46; Mk 12, 1‑12)

9 Atėherė zuri t’i tregojė popullit kėtė shėmbėlltyrė:

“Njė njeri mbolli njė vresht, ua dha vreshtarėve pėrgjysmė dhe u nis nė rrugė pėr njė kohė tė gjatė.

10 Kur erdhi koha, dėrgoi njė shėrbėtor te vreshtarėt pėr t’i dhėnė pjesėn e prodhimit tė vreshtit. Por vreshtarėt e rrahėn shėrbėtorin dhe e nisėn duarthatė. 11 Atėherė ai dėrgoi njė shėrbėtor tjetėr. Por ata edhe atė e rrahėn, e ēnderuan dhe e pėrcollėn duarthatė. 12 Dėrgoi edhe tė tretin. Mirėpo ata edhe atė e plagosėn dhe e dėbuan jashtė.

13 Atėherė i zoti i vreshtit tha: ‘Ēka tė bėj? Po dėrgoj djalin tim ‑ djalin e dishirit. Ndaj tij, tė paktėn, do tė kenė nderim!’

14 Por vreshtarėt, kur e panė, zunė tė pleqėrojnė me vete e thanė: ‘Ky ėshtė trashėgimtari. Ta vrasim qė pasuria tė na mbesė neve!’ 15 E qitėn jashtė vreshtit dhe e vranė.

Ē’do t’u bėjė, tani, i zoti i vreshtit? 16 Do tė vijė e do t’i vrasė vreshtarėt e vreshtėn do t’ua japė tė tjerėve.”

Ata, kur e dėgjuan, thanė:

“Prite, Zot!”

17 Por Jezusi i pėrshkoi me shikim dhe u tha:

“Po ē’vėshtrim, pra, ka fjala e Shkrimit tė shenjtė:

‘Guri qė e qitėn jashtė pėrdorimit ndėrtuesit erdhi e u bė guri i kėndit?’

18 Kushdo qė bie mbi atė gur do tė thėrmohet e mbi kė tė bjerė ai, do ta dėrrmojė.”

19 Skribėt e kryepriftėrinjtė aty pėr aty dėshironin tė vėnė dorė nė tė, por druanin popullin. Fort mirė e morėn vesh se pėr ta e tregoi kėtė shėmbėlltyrė.

Tatimi duhet t’i paguhet Cezarit

(Mt 22, 15‑22; Mk 12, 13‑17)

20 Dhe filluan ta pėrgjojnė me kujdes, andaj dėrguan spiunė. Kėta tė paraqiteshin si njerėz tė mirė me qėllim qė ta zėnė nė fjalė pėr t’ia dorėzuar zyrės sė mbarėshtuesit tė drejtėsisė e pushtetit tė qeveritarit. 21 Kėta edhe e pyetėn:

“Mėsues, e dimė se flet tė drejtėn ‑ ti nuk i mban krah askujt, por mėson udhėn e Hyjit pa zhibla. 22 A kemi leje t’ia paguajmė Cezarit tatimin apo jo?”

23 Jezusi e hetoi dredhinė e tyre e u tha:

24 “Ma tregoni denarin... ! Fytyrėn dhe mbishkrimin e kujt ka?”

Ata iu pėrgjigjėn:

“Tė Cezarit!”

25 “Jepini, pra ‑ u tha ‑ Cezarit ēka i pėrket Cezarit, kurse Hyjit jepini ēka i pėrket Hyjit!”

26 Nuk mundėn ta zėnė nė fjalė para popullit, por, tė habitur prej pėrgjigjes sė tij, heshtėn.

Ēėshtja e ringjalljes

(Mt 22, 23‑33; Mk 12, 18‑27)

27 Pastaj iu paraqitėn disa saducenj. Saducenjtė thonė se nuk do tė ngjallen tė vdekurit. Ata i bėnė kėtė pyetje:

28 “Mėsues, Moisiu na urdhėroi: ‘Nėse ndokujt i vdes vėllai i martuar e nuk lė fėmijė, i vėllai le ta marrė gruan e tij dhe le t’i lindė trashėgimtarė. 29 Tashti, ishin shtatė vėllezėr. I pari u martua e vdiq pa fėmijė. 30 Edhe i dyti 31 edhe i treti e mori atė e kėshtu me radhė tė shtatėt nuk lanė fėmijė e vdiqėn. 32 Nė fund vdiq edhe gruaja. 33 Tashti, kjo grua, nė ringjallje, gruaja e cilit do tė jetė, sepse tė shtatėt e patėn grua?”

34 Jezusi iu pėrgjigj:

“Bijtė e kėsaj bote marrin gra ose burra. 35 Kurse, ata qė u gjetėn tė denjė tė kenė pjesė nė atė botė e nė ringjallje tė tė vdekurve, as s’marrin gra as s’marrin burra. 36

Ata as qė mund tė vdesin mė: janė porsi engjėjt e, pėr arsye se e rifituan jetėn me ringjallje, janė bijtė e Hyjit.

37 E se tė vdekurit do tė ringjallen vetė Moisiu e shėnoi nė fragmentin ‘mbi kaēubėn’, nė tė cilin e quan Zotin ‘Hyji i Abrahamit, Hyji i Izakut, Hyji i Jakobit.’ 38 Hyji nuk ėshtė Hyj i tė vdekurve, por i tė gjallėve, sepse tė gjithė pėr tė jetojnė.”

39 Atėherė disa skribė u pėrzinė nė bisedė e thanė:

“Mėsues, mirė the!”

40 S’patėn mė guxim tė rragaten me tė pėr asgjė.

Ēėshtja rreth Birit tė Davidit

(Mt 22, 41‑46; Mk 12, 35‑37)

41 Por ai i pyeti ata:

“Si mund tė thuhet se Mesia ėshtė biri i Davidit?

42 Kurse vetė Davidi nė librin e Psalmeve thotė:

‘I tha Zoti Zotit tim

rri nė tė djathtėn time

43 derisa t’i vė armiqtė e tu

shtrojė tė kėmbėve tė tua!’

44 Davidi, pra, e quan ‘Zot’, si atėherė mund t’i jetė ‘bir?’“

Qortimi i hipokrizisė sė skribėve

(Mt 23, 1‑36; Mk 12, 38‑40: Lk 11, 37‑54)

45 U tha nxėnėsve [tė vet] para mbarė popullit:

46 “Ruajuni prej skribėve tė cilėve u ka ėndja tė shėtisin nė petka tė gjata e tė kėrkojnė t’i pėrshėndesin njerėzit nėpėr sheshe, tė zėnė selitė e para nėpėr sinagoga, kryet e vendit nė gosti; 47 pėrlajnė shtėpitė e vejushave e nga ana tjetėr bėjnė lutje tė gjata pėr sy e faqe. Kėta do tė gjykohen shumė mė ashpėr.”

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Luka > Ēėshtja e pushtetit tė Jezusit