Kapitujt

Marku: 8. Jezusi ushqen mrekullisht katėr mijė vetė

8

1 Ndėr ato ditė u bashkua pėrsėri turmė e madhe populli. Pasi s’kishin ēka tė hanė, Jezusi i thirri nxėnėsit e u tha:

2 “Po mė dhimbsen kėta njerėz se ja, ka tri ditė qė po rrinė me mua e nuk kanė ēka tė hanė. 3 Nėse i nisi tė shkojnė tė uritur nė shtėpitė e veta, do tė mbesin udhės. Disa prej tyre kanė ardhur prej sė largu.”

4 Nxėnėsit e tij iu pėrgjigjėn:

“E si mund t’i ngijė kush me bukė kėtu, nė kėtė vend tė shkretė?”

5 Ai i pyeti:

“Sa bukė keni?”

“Shtatė! ‑ iu pėrgjigjėn ata.

6 Atėherė i urdhėroi turmės sė popullit tė ulet pėr tokė, i mori shtatė bukėt, u falėnderua, i ndau dhe ua dha nxėnėsve tė vet t’ua vėnė para. Ata ia dhanė popullit. 7 Kishin edhe pak peshq tė vegjėl. I bekoi edhe ata dhe u urdhėroi t’ua ndajnė.

8 Hėngrėn dhe u nginė. Ēuan copa qė tepruan shtatė shporta. 9 Ishin rreth katėr mijė vetė. Atėherė i pėrcolli tė shkojnė. 10 Menjėherė hyri nė barkė me nxėnėsit e vet e shkoi nė rrethinėn e Dalmanutės.

Farisenjtė kėrkojnė shenjė

(Mt 16, 1‑4)

11 Atėherė erdhėn farisenjtė dhe filluan tė rragaten me tė. Duke e vėnė nė provė kėrkuan prej tij njė shenjė prej qiellit. 12 Jezusi duke fsharė prej fundit tė shpirtit, tha: “Pėrse kjo brezni kėrkon shenjė? Pėr tė vėrtetė, po ju them: kėsaj breznie s’do t’i jepet shenjė!”

13 Atėherė i la, pėrsėri hipi nė barkė dhe kaloi nė anėn tjetėr.

Tharmi i farisenjve dhe i Herodit

(Mt 16, 5‑12)

14 Nxėnėsit harruan tė marrin bukė. Me vete nė barkė kishin vetėm njė bukė. 15 Atėherė Jezusi u dha kėtė porosi: “Dėgjoni: ruajuni prej tharmit tė farisenjve e prej tharmit tė Herodit!” 16 Ata i thoshin njėri‑tjetrit: “Nuk kemi bukė!” 17Jezusi e hetoi atė gjė e u tha:

“Pėrse po shqetėsoheni pse s’keni bukė? Po, a ende nuk po kuptoni e nuk po merrni vesh? Po aq pak mend paskeni?

18 ‘Me sy nė ballė e nuk shihni,

me veshė nė kokė e nuk dėgjoni?’

Po a nuk po ju kujtohet 19 se kur i ndava pesė bukė pėr pesė mijė vetė, sa shporta plot me copa mblodhėt?” Ata iu pėrgjigjėn: “Dymbėdhjetė!”

20 “E kur ndava shtatė bukė pėr katėr mijė vetė, sa shporta plot me copa mblodhėt?”

“Shtatė!” ‑ iu pėrgjigjėn.

21 “Dhe ende nuk po kuptoni?! ‑ u tha.

Shėrimi i tė verbėrit prej Betsaidės

22 Dhe arritėn nė Betsaidė. Aty i sollėn njė tė verbėr dhe iu lutėn ta prekte. 23 Ai e mori pėr dore tė verbėrin, e qiti jashtė fshatit, i pėshtyu nė sy, vuri duart mbi tė dhe i tha:

“A sheh gjė?”

24 Ai i hapi sytė dhe tha:

“Po shoh njerėz... mė duken si drurė... ecin.”

25 Pastaj Jezusi prapė i vuri duart mbi sytė e tė verbėrit. I verbėri pa qartė. U shėrua. Shihte mirė, gjithēka. 26 Jezusi e nisi tė shkojė nė shtėpi e i tha: “Mos hyr assesi nė fshat!”

Dėshmimi i Pjetrit mbi Jezusin

(Mt 16, 13‑20; Lk 9, 18‑21)

27 Jezusi u nis me nxėnėsit e vet drejt fshatrave tė Cezaresė sė Filipit. Udhės i pyeti nxėnėsit e vet:

“Ēka thonė njerėzit, kush jam unė?”

28 Ata iu pėrgjigjėn:

“Disa thonė se je Gjon Pagėzuesi, disa tė tjerė Elia, disa tė tjerė prapė se je njėri ndėr profetėt.”

29 Atėherė i pyeti ata:

“Po ju, kush thoni se jam?”

“Ti je Mesia!” ‑ iu pėrgjigj Pjetri.

30 Ai u urdhėroi rreptėsisht tė mos ia tregonin askujt kėtė gjė pėr tė.

Jezusi paralajmėron vdekjen dhe ngjalljen e vet

(Mt 16, 21‑28; Lk 9, 22‑27)

31 Atėherė filloi t’u shpjegojė se Birit tė njeriut i duhet tė pėsojė shumė; se pleqtė, kryepriftėrinjtė e skribėt do ta pėrbuzin; se do tė vritet dhe se do tė ngjallet pas tri ditėsh. 32 Ua tha kėto krejt haptas. Atėherė Pjetri e ndau nė njė anė e zuri ta qortojė. 33 Jezusi u soll, shikoi nxėnėsit e vet dhe i bėrtiti Pjetrit: “M’u hiq sysh, he djall, se nuk ke ndėr mend punėt e Hyjit, por punėt e njerėzve!”

34 Atėherė grishi popullin bashkė me nxėnėsit e vet dhe u tha:

“Nėse ndokush dėshiron tė vijė pas meje, le t’i bjerė mohit vetvetes, ta marrė kryqin e vet e tė mė ndjekė. 35 Sepse, ai qė do ta shpėtojė jetėn e vet, do ta bjerrė, pėrkundrazi, ai qė do ta bjerrė jetėn e vet pėr mua e pėr Ungjill, do ta shpėtojė. 36 E njėmend, ēka i vlen njeriut tė fitojė mbarė botėn, nėse e humb jetėn e vet. 37 Ēka mund tė japė njeriu si kėmbim pėr jetėn e vet? 38 Pėr tė vėrtetė, kujtdo t’i vijė turp pėr mua e pėr fjalėt e mia para kėsaj breznie tė patenzonė e mėkatare, pėr atė do t’i vijė turp edhe Birit tė njeriut kur tė arrijė nė lavdi tė Atit tė vet me engjėjt e shenjtė.”

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Marku > Jezusi ushqen mrekullisht katėr mijė vet...