Kapitujt

1 e Korintasve: 16. Porositė e fundit dhe pėrshėndetjet

16

1 Pėr sa i pėrket mbledhjes sė ndihmave pėr shenjtėr bėni edhe ju si u kam urdhėruar kishave tė Galacisė. 2 Tė parėn ditė tė secilės javė, secili prej jush tė ndajė sa tė ketė mundur tė kursejė, nė mėnyrė qė tė mos mblidhen vetėm kur tė vij vetė. 3 Kur tė vij do t’i dėrgoj me letėrpėrcjellėse ata qė ju t’i zgjidhni pėr ta ēuar dhuratėn tuaj nė Jerusalem. 4 Po qe mė mirė tė shkoj edhe vetė, do tė vijnė me mua.

Planet e veprimtarisė

5 Te ju do tė vij posa ta kaloj Maqedoninė. Maqedoninė vetėm do ta pėrshkoj 6 e te ju dua tė ndalem, ndoshta edhe tė dimėroj, qė ju tė pėrgatitni sa mė lypet pėr vazhdimin e udhėtimit tim. 7 Dhe, vėrtet, nuk doja t’ju shoh vetėm nė kalim. Nė tė vėrtetė, shpresoj se, me ndihmė tė Zotit, do tė qėndroj pėr disa kohė nė mesin tuaj. 8 Deri pėr Rrėshajė do tė qėndroj nė Efes, 9 pasi m’u dha rasti i mrekullueshėm tė veproj e kundėrshtarėt janė tė shumtė.

10 Nėse vjen te ju Timoteu, kujdesuni qė tė jetė pa frikė nė mesin tuaj, sepse kryen, porsi unė, veprėn e Zotit. 11 Askush, pra, tė mos e pėrbuzė. Jepini ēka i lypet pėr udhėtim e tė vijė nė paqe te unė, sepse e pres unė e vėllezėrit.

12 Pėr sa i pėrket vėllait Apol, mjaft e nxita tė vijė te ju me vėllezėr, por kurrsesi nuk deshi tė vinte tani, por do tė vijė kur tė ketė rast tė volitshėm.

Porositė e fundit dhe pėrshėndetjet

13 Rrini zgjuar! Qėndroni tė palėkundshėm nė fe! Bėhuni burra! Jini tė fortė! 14 Bėni gjithēka me dashuri!

15 Vėllezėr, edhe njė porosi: e dini se familja e Shtjefnės ėshtė fryti i parė i Akajės dhe se iu kushtua shėrbimit tė shenjtėrve ‑ 16 nderojini tė tillėt dhe secilin qė bashkėpunon dhe vepron pėr fe. 17 Jam shumė i kėnaqur pėr ardhjen e Shtjefnės, tė Fortunatit e tė Ahaikut, sepse ata e plotėsuan mungesėn tuaj: 18 e qetėsuan shpirtin tim dhe tuajin. Prandaj nderojini tė tillėt!

19 Ju pėrshėndesin kishat e Azisė. Ju pėrshėndesin sė tepėrmi nė Zotin Akuila e Priska bashkė me kishėn qė bashkohet nė shtėpinė e tyre. 20 Ju bėjnė tė fala tė gjithė vėllezėrit. Pėrshėndeteni njėri‑tjetrin me puthje tė shenjtė.

21 Tė fala me dorėn time ‑ Pali.

22 Kush nuk e do Jezu Krishtin, qoftė

mallkuar!

Maraną tha!

23 Hiri i Zotit Jezu Krisht qoftė me ju!

24 Ju dua tė gjithėve nė Jezu Krishtin.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 1 e Korintasve > Porositė e fundit dhe pėrshėndetjet