Kapitujt

1 e Korintasve: 5. Dėnimi i fėlligėshtisė

5

1 Gjithkund po dėgjohet se ndėr ju ka fėlligėshti, madje njė fėlligėshti tė tillė, qė nuk gjendet as ndėr paganė: njėri prej jush jeton si me gruan me gruan e babait tė vet. 2 E ju mė keni ēuar krye! Pse mė mirė nuk jeni veshur nė zi? Le tė ērrėnjoset prej mesit tuaj ai qė e bėri kėtė poshtėrsi! 3 Unė, larg me trup, por afėr me shpirt, e kam dėnuar, si tė isha pranė, atė qė e bėri njė vepėr tė tillė. 4 Nė Emėr tė Zotit (tonė) Jezus, pasi tė bashkoheni ju dhe shpirti im me ju, me pushtetin e Zotit tonė Jezus, 5

i tilli le t’i lėshohet djallit nė duar pėr prishjen e trupit qė t’i shpėtojė shpirti nė Ditėn e Zotit.

6 Nuk ju vlen gjė krenaria! Po a nuk e dini se pak tharm e brumos mbarė brumin? 7 Pastrohuni prej tharmit tė vjetėr qė tė bėheni brumė i ri, sikurse edhe jeni tė pabrumė, sepse Krishti ‑ Qengji ynė i Pashkėve ‑ tanimė ėshtė flijuar. 8 Andaj, le tė kremtojmė, jo me tharmin e vjetėr, as me tharmin e zemrės sė keqe e tė ligėsisė, por me bukėn e pabrumė tė pastėrtisė e tė sė vėrtetės.

9 Ju kam shkruar nė letrėn time tė mos keni marrėdhėnie me fėlligėshtarė ‑ 10 nuk ėshtė fjala pėr fėlligėshtarėt e kėsaj bote, as pėr lakmuesit, as pėr cubat, as pėr idhujtarėt nė pėrgjithėsi ‑ pėrndryshe do tė duhej tė dilnit prej botės. 11 Nė tė vėrtetė, ju shkrova qė tė mos keni marrėdhėnie me tė ashtuquajturin “vėlla” qė ėshtė fėlligėshtar, ose lakmues, ose idhujtar, o shpifės, o pijanec ose cub. Me tė tillin as bukė mos hani! 12

Ēka mė duhet mua tė gjykoj ata qė janė jashtė!? A nuk i gjykoni ju ata qė janė brenda? 13 Ata jashtė Kishės do t’i gjykojė Hyji.

‘Zhdukeni tė keqen prej rrethit tuaj!’

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 1 e Korintasve > Dėnimi i fėlligėshtisė