Kapitujt

1 e Korintasve: 13. Dashuria

13

1 Po t’i flisja gjuhėt e njerėzve e tė engjėjve, por po tė mos kisha dashurinė,

do tė isha porsi bronzi qė kumbon

e porsi cimbali qė tingėllon.

2 Po ta kisha dhuratėn e profecisė

e t’i dija tė gjitha misteret

e tė gjitha dituritė;

po ta kisha edhe fenė e plotė,

me tė cilėn tė mund t’u ndėrroja vend maleve,

por po tė mė mungonte dashuria,

s’do tė isha asgjė!

3 Po ta ndaja lėmoshė mbarė pasurinė time

dhe po ta jepja trupin tim tė digjej,

por, po tė mė mungonte dashuria,

nuk do tė mė vlente asgjė!

4 Dashuria ėshtė zemėrgjerė,

ėshtė e dhimbshme, dashuria,

nuk ka smirė,

nuk mbahet me tė madh,

nuk krenohet

5 nuk ėshtė e panjerėzishme,

nuk kėrkon interesin e vet,

nuk hidhėrohet,

nuk e mban mend tė keqen,

6 nuk i kėnaqet padrejtėsisė,

por i gėzohet tė vėrtetės.

7 Arsyeton gjithēka,

beson gjithēka,

shpreson gjithēka,

duron gjithēka.

8 Dashuria nuk mbaron kurrė.

Profecitė mbarojnė,

gjuhėt shuhen,

njohuritė marrin fund.

9 Sepse njohuria jonė ėshtė e kufizuar

dhe e kufizuar ėshtė profecia jonė.

10 Por, kur tė arrijė pėrsosmėria,

ēka ėshtė e kufizuar do tė marrė fund.

11 Kur isha fėmijė

flisja si fėmijė,

mendoja si fėmijė,

arsyetoja si fėmijė.

Kur u bėra njeri i pjekur,

flaka ēka i pėrket fėmijėrisė.

12 Vėrtet, tani shikojmė si nė pasqyrė e nė mėnyrė tė errėt,

por atėherė do tė shohim faqe‑faqas!

Tani njohuria ime ėshtė e kufizuar,

atėherė do tė njoh plotėsisht,

siē jam i njohur.

13 Tani, veē, mbetet feja, shpresa e dashuria

‑ kėto tė tria ‑

porse mė e madhja ndėr to ėshtė dashuria.

Kapitujt

Kapitujt