Kapitujt

1 e Korintasve: 7. Ēėshtje lidhur me martesėn

7

1 Tani lidhur me ēka mė keni shkruar.

Ėshtė mirė pėr njeriun tė mos e prekė gruan. 2 Megjithatė, pėr arsye tė rrezikut tė fėlligėshtisė, secili le ta ketė gruan e vet dhe ēdo grua le ta ketė burrin e vet. 3

Burri le ta kryejė detyrėn martesore ndaj gruas, po ashtu edhe gruaja ndaj burrit. 4 Gruaja nuk ėshtė pronarja e trupit tė vet, por burri. Gjithashtu as burri nuk ėshtė pronari i trupit tė vet, por gruaja. 5 Mos ia mohoni njėri‑tjetrit detyrėn martesore, pėrveē me marrėveshje e pėrkohėsisht qė t’i kushtoheni lutjes e bashkohuni pėrsėri qė djalli tė mos ketė rast t’ju tundojė pėr shkak tė papėrmbajtjes suaj. 6 Kėtė gjė jua them si lejim e jo si urdhėr. 7

Kisha dashur qė tė gjithė njerėzit tė ishin si unė; porse, secili e ka prej Hyjit dhuratėn e vet tė veēantė ‑ njėri kėshtu e tjetri ashtu.

8 Tė pamartuarve dhe vejushave u them se ėshtė mirė pėr ta nėse qėndrojnė si unė. 9 Por, nėse nuk janė tė zotėt tė pėrmbahen, le tė martohen ‑ sepse mė mirė ėshtė tė martohen se tė digjen.

10 Tė martuarve u urdhėroj, jo unė, por Zotėria, qė gruaja tė mos ndahet prej burrit 11 ‑ por, po ndodhi qė tė ndahet, tė mos martohet mė ose tė pajtohet me burrin ‑ e burri tė mos e lėrė gruan.

12 Tė tjerėve u them unė, e jo Zoti: nė qoftė se ndonjė vėlla e ka gruan tė pafe dhe ajo pranon tė jetojė me tė, tė mos e lėrė. 13 Po ashtu edhe gruaja qė e ka burrin tė pafe dhe ai pranon tė jetojė me tė, tė mos e lėrė burrin. 14 Sepse burri i pafe shenjtėrohet prej gruas dhe gruaja e pafe shenjtėrohet prej burrit tė krishterė. Pėrndryshe, fėmijėt tuaj do tė ishin tė papastėr, kurse kėshtu ‑ janė shenjtėr. 15 Po qe se pala jo e krishterė do tė ndahet, le tė ndahet; i krishteri dhe e krishtera nė raste tė tilla nuk janė tė lidhur: sepse Hyji na thirri nė paqe. 16 Vėrtet, ēka di ti, o grua, se do ta shėlbosh burrin? E nga e di ti, o burrė, se do ta shėlbosh gruan?

Gjendja e jetės si ta ketė caktuar Zoti

17 Sa pėr tė tjerat, secili tė jetojė ashtu si ia ka dhėnė Zoti, ashtu si ka qenė kur Hyji e thirri. Kėshtu caktoj nė tė gjitha kishat. 18 A u thirr ndokush si i rrethprerė? Mos tė mundohet ta ndreqė rrethprerjen! Njė tjetėr ishte i parrethprerė? Mos tė rrethpritet! 19 Nuk ėshtė asgjė rrethprerja dhe nuk ėshtė asgjė parrethprerja ‑ vlen vetėm zbatimi i urdhėrimeve tė Hyjit. 20 Secili le tė rrijė nė atė gjendje nė tė cilėn ishte kur u thirr. 21 Ishe ti skllav kur u ktheve nė fe? Mos u prish, por, edhe nėse mund tė bėhesh i lirė, mė mirė pėrfito prej gjendjes sate. 22 Sepse, ai qė u thirr si skllav, ėshtė i liruari i Zotit. Po ashtu edhe ai qė u thirr si i lirė, ėshtė skllav i Krishtit. 23 Krishti e ka paguar shpėrblimin tuaj: mos u bėni skllevėr tė njerėzve! 24 Secili, o vėllezėr, le tė qėndrojė nė Hyjin nė atė gjendje, nė tė cilėn ishte kur u kthye nė fe.

Virgjėria dhe vejėria

25 Lidhur me virgjėrat nuk kam farė urdhri prej Zotit, por jap kėshillė si njė njeri qė, nė saje tė mėshirės sė Zotit, meriton t’i besohet. 26 Pra, mendimi im ėshtė se kjo gjendje ėshtė e mirė ‑ pėr shkak tė ngushticės sė tanishme, mendoj se ėshtė mirė pėr njeriun qė tė qėndrojė ashtu. 27 Je i lidhur me grua? Mos kėrko ndarje! Je i lirė nga gruaja? Mos kėrko grua! 28 Po edhe nėse martohesh, nuk bėn mėkat. Po edhe virgjėra, nėse martohet, nuk bėn mėkat, por tė tillėt do tė kenė vuajtje nė trup, e unė dėshiroj t’ju kursej.

29 Ja, ē’dua tė them, o vėllezėr: koha ėshtė e shkurtėr. Qė tani edhe ata qė i kanė gratė, tė jenė si tė mos i kishin, 30 ata qė qajnė, sikurse tė mos qanin; ata qė gėzohen, sikurse tė mos kishin gėzim; ata qė blejnė, sikurse tė mos kishin gjė tė vetėn; 31 ata qė e gėzojnė kėtė botė, sikurse tė mos e gėzonin, sepse trajta e kėsaj bote po kalon. 32 E dėshira ime ėshtė qė tė mos keni kokėēarje. I pamartuari kujdeset pėr punėt e Zotit: si t’i pėlqejė Zotit. 33 Pėrkundrazi, i martuari kujdeset pėr punėt e shekullit, si t’i pėlqejė gruas 34 dhe ėshtė i ndarė. Po edhe gruaja e pamartuar dhe virgjėresha kujdeset pėr punėt e Zotit, qė tė jetė e shenjtė [e] me trup e me shpirt; kurse e martuara kujdeset pėr punėt e shekullit: si t’i pėlqejė burrit. 35 Kėto po jua them pėr tė mirėn tuaj, jo pėr t’ju vėnė ndonjė lak, por qė tė jetoni nė mėnyrėn mė tė pėrshtatshme ‑ krejtėsisht tė pėrqendruar nė shėrbimin e Zotit.

36 Nė qoftė se ndokush e sheh veten se nuk mund tė qėndrojė i ndershėm kundrejt sė fejuarės sė vet, e ajo e ka arritur pjekurinė, dhe i duhet tė jetė me tė, le tė bėjė ēka ka menduar, nuk mėkaton: le tė martohen. 37 Por ai qė ka marrė nė zemėr tė vet vendim tė qėndrueshėm e nuk ka nevojė dhe zotėron me vullnetin e vet e nė zemrėn e vet e merr vendimin tė ketė nderim kundrejt tė fejuarės sė vet, bėn mirė. 38 Kėshtu, pra, ai qė martohet me tė fejuarėn e vet bėn mirė ‑ ai qė nuk martohet, bėn edhe mė mirė.

39 Gruaja ėshtė e lidhur derisa ta ketė burrin gjallė, po i vdiq burri, ėshtė e lirė: le tė martohet me kė tė dėshirojė ‑ veēse me tė krishterė. 40 Do tė ishte veē, mė e lumtur ‑ ky ėshtė mendimi im ‑ nėse do tė qėndronte ashtu si ėshtė. Mendoj se edhe unė e kam Shpirtin e Hyjit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 1 e Korintasve > Ēėshtje lidhur me martesėn