Kapitujt

Romakėve: 15. T’i plotėsojmė jo dėshirat tona, por ato tė tė tjerėve

15

1 Ne qė jemi tė fortė e kemi pėr detyrė t’i mbartim tė metat e tė ligshtėve e jo tė kėrkojmė ēka neve na pėlqen. 2 Secili prej nesh tė mundohet t’i pėlqejė tė afėrmit tė vet, pėr tė mirėn e tij, qė tė pėrparojė nė fe, 3 sepse as Krishti nuk kėrkoi t’i pėlqejė vetvetes, por, siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė:

‘Sharjet e atyre qė tė shanin ty, ranė mbi mua.’

4 Tashti, gjithēka qė dikur u shkrua, u shkrua pėr mėsimin tonė, nė mėnyrė qė, me anė tė qėndresės e tė ngushėllimit qė vjen nga Shkrimi i shenjtė, tė kemi shpresė. 5 E Hyji qė jep qėndresėn dhe ngushėllimin, bėftė qė ju tė jeni plotėsisht nė pėrkim me njėri-tjetrin siē dėshiron Jezu Krishti, 6 nė mėnyrė qė, njė mendimi e njė goje, ta lėvdoni Hyjin, Atin e Zotit tonė, Jezu Krishtit.

Ungjilli si pėr hebrenj ashtu pėr grekė

7 Prandaj, pranojeni njėri‑tjetrin nė shoqėri sikurse Krishti ju pranoi ju pėr lavdinė e Hyjit. 8 Pohoj se Krishti u shėrbeu tė rrethprerėve pėr arsye tė besnikėrisė sė Hyjit, pėr t’i plotėsuar premtimet e dhėna etėrve 9 e qė paganėt ta lavdėrojnė Hyjin pėr mėshirėn e tij, siē thotė Shkrimi i shenjtė:

‘Prandaj do tė tė lavdėroj ndėr paganė

dhe do t’i kėndoj kėngė Emrit tėnd!’

10 Edhe pėrsėri thuhet:

‘Brohoritni, popuj paganė, bashkė me e tij!’

11 E prapė:

‘Lėvdojeni Zotin, mbarė popujt paganė!

E lavdėrofshin tė gjitha kombet!’

12 Pėrsėri Isaia thotė:

‘Do tė shfaqet Pinjolli i Jeseut

i ngritur pėr tė sunduar paganėt;

nė Tė paganėt do tė shpresojnė.’

13 Dhe Hyji, nė tė cilin e kemi shpresėn, ju mbushtė me ēdo gėzim e paqe nė besimin tuaj qė, nė saje tė fuqisė sė Shpirtit Shenjt, kurrė tė mos ju mungojė shpresa!

Shėrbesa misionare e Palit

14 E sa pėr ju, vėllezėrit e mi, jam plotėsisht i bindur se edhe ju vetė jeni plot mirėsi, plot me ēdo dije, tė aftė pėr tė kėshilluar njėri‑tjetrin. 15 Megjithatė, ju shkrova pjesėrisht pak si mė guximshėm, pėr t’jua pėrkujtuar gjėrat pak a shumė tė njohura. E bėra kėtė nė saje tė hirit qė mė ėshtė dhėnė prej Hyjit ‑ 16 pėr tė qenė mbarėshtues i Krishtit Jezus ndėr paganė, meshtar i Ungjillit tė Hyjit, qė paganėt, tė shenjtėruar prej Shpirtit Shenjt, tė bėhen kusht i pėlqyeshėm Hyjit.

17 Kam, pra, pse tė mburrem nė Jezu Krishtin pėr veprėn qė kryej pėr Hyjin. 18 Sepse, nuk do tė guxoja tė pėrmend asgjė tjetėr, pėrveē sa Krishti bėri nėpėr mua pėr kthimin e paganėve nė dėgjesė me anė tė fjalės e tė veprės, 19 me fuqi tė shenjave e tė mrekullive dhe me fuqi tė Shpirtit Shenjt. Kėshtu, qė prejJerusalemit e pėr qark nė Iliri e kam pėrhapur Ungjillin e Krishtit 20 e madje u pėrpoqa ta shpall, jo atje ku ishte i njohur Emri i Krishtit ‑ qė tė mos ndėrtoja mbi themelet e tjerėve ‑ 21 por, siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė:

‘Do ta shohin ata, ndėr tė cilėt nuk qe kumtuar,

do ta kuptojnė ata, tė cilėt pėr tė nuk kanė dėgjuar.’

Plani i Palit pėr tė vizituar Romėn

22 Kjo gjė edhe mė sė shumti mė pengoi tė vij te ju. 23 Tani veē, pasi nuk mė ka mbetur fushatė veprimi nė kėto anė e, tash sa vjet kam dėshiruar sė tepėrmi tė vij te ju 24 kur tė nisem pėr Spanjė... Shpresoj, pra, se nė udhėtim pėr atje, do t’ju shoh dhe se ju do tė mė pėrcillni me ēka mė lypet pėr atje, pasi njė herė, sado pak, tė kėnaqem nė praninė tuaj.

25 Tani veē, po shkoj pėr Jerusalem, pėr t’ju sjellė ndonjė shėrbim shenjtėrve, 26 sepse Maqedonia dhe Akaja vendosėn t’u dėrgojnė njė ndihmė shenjtėrve tė varfėr tė Jerusalemit. 27 Po, vetė deshėn, por e kanė edhe pėr detyrė, sepse, pasi paganėt u bėnė pjesėtarė tė tė mirave shpirtėrore tė tyre, janė tė detyruar t’i ndihmojnė me tė mira materiale.

28 Pasi ta kem kryer kėtė punė ‑ t’ua kemi dorėzuar zyrtarisht kėtė dhuratė ‑ do tė nisem pėr Spanjė e, nė kalim, pėr te ju. 29 E di se kur tė vij te ju, do tė vij plot me bekime tė Krishtit.

30 Ju pėrbej [vėllezėr] me Jezu Krishtin, Zotin tonė, e me dashurinė e Shpirtit Shenjt, luftoni bashkė me mua me lutjet qė pėr mua ia drejtoni Hyjit: 31 tė mė shpėtojė prej tė pafeve tė Judesė dhe qė ndihma ima qė po e ēoj nė Jerusalem t’u pėlqejė shenjtėrve; 32 kėshtu qė, nė dashtė Perėndia, tė vij te ju plot hare e tė pushoj bashkė me ju.

33 Hyji, burimi i paqes, qoftė me ju tė gjithė. Amen.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Romakėve > T’i plotėsojmė jo dėshirat tona, por ato...