Kapitujt

Romakėve: 2. Gjyqi i drejtė i Hyjit

2

1 Prandaj, nuk do tė kesh si tė arsyetohesh, o njeri ‑ kushdo tė jesh ‑ qė gjykon tjetrin! Sepse duke gjykuar tjetrin, dėnon vetveten, pasi ti qė gjykon i bėn tė njėjtat gjėra.

2 Dhe ne mirė e dimė: gjykimi i Hyjit zbatohet sipas tė vėrtetės kundėr atyre qė bėjnė vepra tė tilla.

3 A tė thotė mendja, o njeri, ti qė gjykon ata qė bėjnė vepra tė tilla, se do t’i shpėtosh gjyqit tė Hyjit, ndėrsa edhe ti bėn tė njėjtat veprime? 4 Apo ndoshta e bėn nė asgjė begatinė e mirėsisė, tė durimit e tė bujarisė sė Hyjit, duke mos u kujtuar se mirėsia e tij tė thėrret e tė nxit pėr kthim? 5 Me kryeneēėsinė tėnde dhe me zemėr qė nuk mendon tė kthehet, ti grumbullon kundėr vetes hidhėrim pėr Ditėn e zemėrimit dhe pėr Ditėn e dėftimit tė Gjyqit tė drejtė tė Hyjit, 6 i cili do ta shpaguajė secilin sipas veprave tė tij: 7 me jetėn e pasosur ata qė, me qėndresė nė vepra tė mira, kėrkojnė lumturinė, nderin dhe pashkatėrrueshmėrinė; 8 ndėrsa do tė ketė zemėrim e pėrbuzje pėr ata qė me kryeneēėsi i kundėrshtojnė tė vėrtetės e i binden paudhėsisė. 9 Ēdo njeri qė vepron tė keqen do ta mbulojnė vuajtje e vėshtirėsi: mė parė judeun e pastaj grekun; 10 ndėrsa, secili qė vepron tė mirėn: mė parė judeu e pastaj greku, do tė ketė lumturi, nder e paqe! 11 Sepse Hyji nuk i mban kujt krah.

12 E njėmend, ata qė pa Ligj mėkatuan, pa Ligj edhe do tė birren; e ata qė mėkatuan nėn Ligj, do tė gjykohen sipas Ligjit, 13 sepse, para Ligjit nuk janė tė drejtė ata qė e dėgjojnė Ligjin, por ata qė e mbajnė Ligjin do tė jenė tė shfajėsuar... 14 Sepse, paganėt qė nuk e kanė Ligjin, nėse e mbajnė Ligjin, tė drejtuar prej natyrės, ata, edhe duke mos pasur Ligj, janė vetė Ligj pėr vetvete: 15 tregojnė se ēka urdhėron Ligji ėshtė e shkruar nė zemrat e tyre. Pėr kėtė dėshmon edhe ndėrgjegjja e tyre, por edhe mendimet e brendshme, tė cilat tani i padisin e tani i mbrojnė. 16 Kjo do tė dalė nė dritė atė Ditė, kur, sipas Ungjillit tim, Hyji do tė gjykojė me anė tė Jezu Krishtit gjithēka ėshtė e fshehtė nė njerėz.

Hebrenjtė dhe Ligji

17 Nėse, pra, ti qė quhesh jude, qė pushon i qetė nė Ligjin e qė mburresh me Hyjin, 18 ti qė ia njeh Vullnetin, ti qė, i mėsuar me anė tė Ligjit, di tė dallosh ēka ėshtė mė e mirė, 19 ti qė ia ke mbushur mendjen vetes se je udhėheqės i tė verbėrve, dritė pėr ata qė janė nė errėsirė, 20 edukator i tė padijshėmve, mėsues i tė vegjėlve, sepse nė Ligj ke rregullėn e dijes sė vėrtetė... 21 E mirė, ti qė mėson tjetrin, veten pse nuk e mėson? Ti qė predikon tė mos vidhet, vetė pse vjedh? 22 Ti qė ndalon kurorėthyerjen, vetė pse bėn kurorėthyerje? Ti qė urren idhujt, pse plaēkit tempujt? 23 Ti qė mburresh me Ligjin, pse, duke shkelur Ligjin, fyen Hyjin? 24 Pėr tė vėrtetė: ‘Ju jeni ‑ siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė ‑ shkaku qė Emri im tė shahet ndėr paganė.’

25 Rrethprerja, s’po them se s’ėshtė e dobishme nė qoftė se e mban Ligjin, por, nė qoftė se e shkel Ligjin, rrethprerja jote bėhet parrethprerje. 26 Kėndej, nė qoftė se i parrethpreri e mban Ligjin, a thua parrethprerja e tij nuk vlerėsohet rrethprerje? 27 Kėshtu, pra, ai qė fizikisht ėshtė i parrethprerė, por qė e zbaton Ligjin, do tė tė gjykojė ty, qė, edhe pse e ke germėn e Ligjit dhe je i rrethprerė, u bėre shkelės i Ligjit. 28 Sepse judeu i vėrtetė nuk ėshtė ai qė shitet pėrjashta si i tillė, si edhe rrethprerja e vėrtetė nuk ėshtė ajo, shenja e pashme nė mish, 29 por judeu i vėrtetė ėshtė nė brendinė, edhe rrethprerja e vėrtetė ėshtė nė zemėr, sipas shpirtit e jo sipas germės sė Ligjit.

Lavdia e hebreut tė vėrtetė nuk vjen nga njerėzit, por prej Hyjit.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Romakėve > Gjyqi i drejtė i Hyjit