Kapitujt

2 e Korintasve: 11. Pali dhe apostujt e rrejshėm

11

1 Oh, po tė mund ta duroni pakėz marrinė time!

Vėrtet, mė duroni! 2 Juve jua kam smirė, por me smirė qė vjen prej Hyjit. Sepse, ju fejova pėr njė burrė tė vetėm dhe, porsi virgjėreshė tė pastėr, ju solla para Krishtit. 3

Porse, po kam frikė se ‑ sikur gjarpri me dinakėrinė e vet e gėnjeu Evėn ‑ mendimet tuaja tė mos gabohen e tė mos largohen prej thjeshtėsisė (dhe pastėrtisė) ndaj Krishtit. 4 E njėmend, nėse vjen dikush tjetėr dhe ju shpall njė Jezus tjetėr ‑ tė cilin ne nuk jua kemi predikuar, ose, nėse merrni njė tjetėr Shpirt, tė cilin nuk e keni marrė, ose, njė Ungjill tjetėr, tė cilin nuk e keni marrė ‑ atė e duroni fort mirė! 5 E pra, unė mendoj se nuk jam nė asgjė mė i vogėl se kėta “kryeapostuj”! 6 Sepse, edhe nė qofsha i paaftė nė gojtari, nuk jam nė dije: kėtė, pėrkundrazi, nė ēdo pikėpamje dhe para tė gjithėve jua vėrtetuam.

7 A mos bėra ndoshta faj pse e pėrvujtėrova veten pėr t’ju lartėsuar ju, duke jua predikuar falas Ungjillin e Hyjit? 8 I ropa kishat e tjera duke marrė prej tyre sa mė duhej pėr jetesė pėr t’ju shėrbyer juve. 9 Po edhe kur isha nė mesin tuaj e isha nė nevojė, askėnd prej jush nuk e rėndova, sepse vėllezėrit qė erdhėn nga Maqedonia mė ndihmuan pėr nevojat e mia. Nė gjithēka jam ruajtur ‑ e do tė ruhem ‑ qė tė mos ju bėhem barrė. 10 Pasha tė vėrtetėn e Krishtit qė ėshtė nė mua, s’ka lindur ai njeri qė do tė ma marrė kėtė nder nė Akajė! 11 Pėrse? Ndoshta pse nuk ju dua? Vetėm njė Hyj e di!

12 E ēka bėj, prapė do tė vazhdoj ta bėj, qė t’ua heq dore shkakun atyre qė kėrkojnė edhe vetėm njė arsye tė maten me ne nė atė gjė, pėr tė cilėn lėvdohen. 13 Kėta farė burrash janė apostuj me rrena, punėtorė gėnjyes, qė shtihen si apostuj tė Krishtit. 14 Dhe nuk keni pse tė ēuditeni. 15 S’keni, pra, pse tė ēuditeni nė qoftė se edhe punėtorėt e tij marrin dukjen e jashtme tė punėtorėve tė drejtėsisė. Mbarimi i tyre do tė jetė sipas veprave tė tyre.

Vuajtjet e Palit si apostull

16 Po e pėrsėris qė askush tė mos mendojė se jam i marrė. Por, ani, mė mbani pėr pak kohė edhe pėr tė marrė, qė edhe unė tė mund tė lėvdohem pakėz! 17 ‑ Ēka po them tani, nuk po e them si e thotė Zoti, por sikurse tė mė kishte lėnė mendja: nė guximin e tepruar tė krenarisė! 18 Pasi shumėkush krenohet nga ndonjė pikėpamje njerėzore, po lėvdohem edhe unė. 19 E, pasi ju jeni tė urtė, lehtė i duroni tė marrėt! 20 Jo po, ju duroni nėse ndokush ju robėron, nėse ndokush ju shfrytėzon, nėse ndokush ju grabit, nėse ndokush ju qėllon me shputa! 21 Flas pėr turpin tonė: kemi qenė kinse tė ligshtė!

Megjithatė, pėr ēkado qė ndokush ka guxim tė lėvdohet ‑ po flas si i marrė ‑ kam guxim edhe vetė!

22 A janė hebrenj? ‑ Jam edhe unė!

A janė izraelitė? ‑ Jam edhe unė!

A janė pasardhės tė Abrahamit? ‑ Jam edhe unė!

23 A janė mbarėshtues tė Krishtit? ‑ Si i dalė mendsh po flas: ‑ unė edhe mė tepėr!

Nė lodhje ‑ mė tepėr!

Nė burgje ‑ mė tepėr!

Nė tė rrahura ‑ mė tepėr!

Nė rrezik tė vdekjes ‑ unė mė shpesh!

24 Prej judenjve mora pesė herė nga tridhjetė e nėntė frushkuj!

25 Tri herė kam qenė rrahur me thupėr,

njė herė vrarė me gurė,

tri herė e kam pėrjetuar anijembytjen,

njė natė e njė ditė kam kaluar nė valėt e detit!

26 Nė udhėtime tė shpeshta,

nė rreziqe lumenjsh,

nė rreziqe cubash,

nė rreziqe bashkatdhetarėsh,

nė rreziqe paganėsh,

nė rreziqe nė qytet,

nė rreziqe nė shkretėtirė,

nė rreziqe nė det,

nė rreziqe prej vėllezėrve tė rrejshėm!

27 Nė mundim e tė lodhura,

nė net tė kaluara shpesh pa gjumė,

nė uri e nė etje,

nė agjėrime tė shpeshta,

nė tė ftohtė dhe i zhveshur!

28 Pėrveē kėtyre: ngarendja e pėrditshme e njerėzve e kujdesi pėr tė gjitha kishat.

29 Kush ėshtė i dobėt, e unė tė mos bėhem i dobėt?

Kush shkandullohet, e unė tė mos pėrvėlohem?

30 Nėse duhet tė lėvdohem ‑ do tė lėvdohem me ligshtitė e mia. 31 Hyji, Ati i Zotit tonė Jezusit, ‑ qoftė bekuar nė amshim ‑ Ai e di se nuk gėnjej. 32

Nė Damask, qeveritari i mbretit Aret, e ruante qytetin e Damaskut pėr tė mė zėnė. 33 Porse, nėpėr dritare, nė njė shportė, mė ulėn nėpėr mur dhe u shpėtova duarve tė tij.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 2 e Korintasve > Pali dhe apostujt e rrejshėm