Kapitujt

2 e Korintasve: 2. Pali fal fyerjet

2

1 Prandaj vendosa nė vetvete tė mos vij prapė te ju me hidhėrim. 2 Sepse, nė qoftė se unė do t’ju trishtoj ju, kush do tė mė gėzojė mua, pėrveē ai qė trishtohet prej meje? 3 Kėndej edhe ju shkrova qė, kur tė vij, tė mos ma prishin zemrėn ata qė duhet tė mė gėzojnė. E njėmend, jam i bindur pėr ju tė gjithė, se gėzimi im ėshtė edhe gėzimi i tė gjithė juve. 4 Prandaj ju shkrova nė vėshtirėsi tė madhe e nė ngushticė tė zemrės e me shumė lot, jo pėr t’ju trishtuar, por qė ta njihni dashurinė time tejet tė madhe kundrejt jush.

Pali fal fyerjet

5 Nėse ndokush mė ka trishtuar, nuk mė ka trishtuar vetėm mua, por deri diku ‑ qė tė mos e teproj ‑ edhe ju tė gjithė. 6 Mjaft ėshtė pėr atė njeri ndėshkimi qė iu bė prej bashkėsisė e prandaj, 7 mė mirė faleni e ngushėllojeni, qė trishtimi i tepėrt tė mos e bėjė atė tė sharrojė. 8 Kėndej ju bėj lutje, tė dėftoni dashuri kundrejt tij, 9 e pėr kėtė arsye edhe ju shkrova qė ta shoh a jeni me tė vėrtetė njerėz tė sprovuar, a jeni tė dėgjueshėm nė ēdo gjė. 10 Kė tė falni ju, e fal edhe unė; sepse edhe unė, nėse fala ndokėnd, e fala pėr dashurinė tuaj ‑ para Krishtit 11 qė tė mos ngadhėnjejė mbi ne djalli, sepse i dimė qėllimet e tij!

Shqetėsimet dhe ngushėllimet e Palit

12 Kur arrita nė Troadė pėr tė predikuar Ungjillin e Krishtit, edhe pse Zoti ma hapi dy krahėsh derėn e apostullimit, 13 nuk munda tė kem qetėsi nė shpirt, pasi nuk e gjeta Titin, vėllain tim; pėr kėtė arsye u pėrshėndeta me ta e shkova nė Maqedoni.

14 Por, faleminderit Hyjit, i cili na nderon pėrherė me fitore nė saje tė Krishtit dhe pėrmes nesh shpėrndan nė ēdo vend erėn e kėndshme tė dijes sė vet. 15 E njėmend, ne jemi pėr Hyjin era e kėndshme e Krishtit, pėr ata qė shėlbohen e pėr ata qė dėnohen, 16 pėr njėrėn palė era e vdekjes qė shpie nė vdekje e pėr palėn tjetėr era e jetės qė shpie nė jetė. E kush ėshtė i aftė pėr njė mision tė tillė? 17 Nė tė vėrtetė nuk jemi si shumė tė tjerė qė po bėjnė tregti me fjalėn e Hyjit, por flasim me ēiltėri si njerėz tė dėrguar prej Hyjit, para Hyjit nė Krishtin.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 2 e Korintasve > Pali fal fyerjet