Kapitujt

2 e Selanikasve: 3. Lutuni pėr ne

3

1 Pastaj, o vėllezėr, lutuni pėr ne qė fjala e Zotit tė vrapojė e tė nderohet si ndėr ju 2 dhe qė tė shpėtojmė prej njerėzve tė mbrapshtė e tė kėqij; sepse tė gjithė nuk kanė fe!

3 Por Hyji ėshtė besnik dhe Ai do t’ju forcojė dhe do t’ju ruajė nga i Keqi.

4 Ne jemi plotėsisht tė bindur nė Zotin se ju i zbatoni porositė tona dhe se do t’i zbatoni. 5 Vetė Zoti i drejtoftė zemrat tuaja nė dashurinė e Hyjit dhe nė qėndrueshmėrinė e Krishtit!

Qortim lidhur me papunėsinė

6 Juve, o vėllezėr, ju urdhėrojmė nė Emėr tė Jezu Krishtit Zot, tė rrini larg nga ēdo vėlla qė jeton nė pėrtaci, jo sipas porosisė qė morėt prej nesh. 7 Sepse ju vetė mirė e dini se e keni pėr detyrė ta ndiqni shembullin tonė. Ne, kur jetuam ndėr ju, nuk jetuam nė pėrtaci: 8 bukėn askujt nuk ia lypėm dhuratė, por punuam natė e ditė me mund e lodhje qė tė mos i bėheshim ndokujt prej jush barrė. 9 Jo sikur tė mos kishim pasur tė drejtė nė ndihmėn tuaj, por vetveten ju dhamė pėr shembull ‑ qė tė na pėrngjani. 10 Kėndej, kur ishim ndėr ju, ju patėm dhėnė kėtė urdhėr: “Kush nuk do tė punojė, as mos tė hajė!” 11 Tani po dėgjojmė se disa ndėr ju jetojnė nė papunėsi: nuk punojnė asgjė dhe e humbin kot kohėn. 12 Tė tillėve u urdhėrojmė dhe u bėjmė be Zotin Jezu Krisht, le tė punojnė nė paqe dhe le ta hanė bukėn qė e fitojnė vetė!

13 Dhe ju, o vėllezėr, mos u mėrzitni duke bėrė vepra tė mira! 14 Nė qoftė se ndokush nuk i bindet fjalės sonė nė kėtė letėr, shėnojeni dhe mos u shoqėroni me tė qė tė turpėrohet, 15 por mos e mbani pėr armik dhe kėshillojeni si vėlla.

Bekimi

16 Dhe vetė Zoti qė jep paqen, gjithmonė dhe nė ēdo mėnyrė jua dhėntė paqen. Zoti qoftė me ju tė gjithė!

17 Pėrshėndetje me dorėn time ‑ tė Palit.

Kėshtu shėnoj ēdo letėr: unė kėshtu shkruaj.

18 Hiri i Zotit tonė Jezu Krishtit qoftė me ju tė gjithė!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 2 e Selanikasve > Lutuni pėr ne