Kapitujt

1 e Selanikasve: 5. Qortimet dhe pėrshėndetjet e fundit

5

1 Dhe pėr sa i pėrket kohės dhe momentit, vėllezėr, as nuk ėshtė nevoja t’ju shkruaj, 2 sepse vetė e dini mirė se Dita e Zotit vjen pikėrisht si vjen vjedhėsi natėn. 3 Ndėrsa njerėzit do tė thonė: “Ē’paqe dhe ē’siguri!”, pikėrisht atėherė, porsi dhimbjet e lindjes sė gruas shtatzėnė, do tė vijė papritmas mbi ta rrėnimi dhe nuk do tė mund tė shpėtojnė.

4 Porse ju, o vėllezėr, nuk jeni nė terr qė Dita e Zotit t’ju vijė me befasi porsi vjedhėsi: 5 sepse ju tė gjithė jeni bijtė e dritės e tė ditės! Pra, nuk jemi tė natės e tė territ! 6 Atėherė tė mos flemė si tė tjerėt, por tė rrimė zgjuar dhe tė jemi tė pėrkormė! 7 Sepse ata qė flenė, flenė natėn dhe ata qė dehen, dehen natėn, 8 ndėrsa ne qė jemi tė ditės, tė jemi tė pėrkormė, tė veshim pėr pancir fenė dhe dashurinė, kurse pėr pėrkrenare qė na shpėton tė vėmė shpresėn! 9 Sepse Hyji nuk na ka caktuar pėr tė qenė tė ndėshkuar me drejtėsinė hakmarrėse tė tijėn, por qė ta fitojmė shpėrblimin nėpėr Zotin tonė Jezu Krishtin, 10 i cili vdiq pėr ne qė ‑ ende tė gjallė ose tė vdekur ‑ tė jetojmė bashkė me Tė. 11 Prandaj, ngushėlloni njėri‑tjetrin, ndėrtoni njėri‑tjetrin, ashtu siē jeni duke bėrė.

Qortimet dhe pėrshėndetjet e fundit

12 Ju bėjmė lutje, vėllezėr, dėgjoni ata qė veprojnė ndėr ju, qė kujdesen pėr ju nė Zotin dhe qė ju qortojnė; 13 ēmojeni dhe nderojeni me dashuri pėr arsye tė veprimtarisė qė kryejnė ndėr ju!

Jetoni nė paqe me shoqi‑shoqin! 14 Ju nxisim, vėllezėr, t’i qortoni ata qė nuk jetojnė nė rregull, jepuni zemėr frikacakėve, ndihmojini tė ligshtėt, jini bujarė me tė gjithė! 15 Kini mendjen qė askush tė mos ia kthejė askujt tė keqen me tė keqe, por gjithmonė bėni tė pėrparojė e mira ndėr ju dhe kundrejt gjithkujt!

16 Gėzohuni gjithmonė!

17 Lutuni pa pushim!

18 Pėr gjithēka falėnderoni! Sepse, nė lidhje me ju, ky ėshtė vullneti i Hyjit nė Jezu Krishtin!

19 Mos e pengoni Shpirtin Shenjt qė tė veprojė nė ju!

20 Profecitė mos i pėrbuzni!

21 Ēdo gjė shqyrtojini me kujdes: mbani tė mirėn!

22 Ēdo lloji tė keqeje rrijini larg!

23 Dhe Hyji, burimi i paqes, ai ju shenjtėroftė krejtėsisht, dhe e tėrė qenia juaj ‑ shpirti, jeta dhe trupi ‑ u ruajtė e patėmetė dhe e pėrsosur pėr Ardhjen e Zotit tonė Jezu Krishtit! 24 Besnik ėshtė Ai qė ju thėrret: Ai do tė bėjė ashtu!

25 Lutuni edhe pėr ne, o vėllezėr!

26 Pėrshėndetni tė gjithė vėllezėrit me puthje tė shenjtė!

27 Ju pėrbetoj me Zotin: kjo letėr le t’ju lexohet tė gjithė vėllezėrve.

28 Hiri i Zotit tonė Jezu Krishtit qoftė me ju!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 1 e Selanikasve > Qortimet dhe pėrshėndetjet e fundit