Kapitujt

1 e Pjetrit: 4. Mbarėshtuesi i mirė i hirit tė Hyjit

4

1 Kėndej, pasi Krishti pėsoi nė trup, edhe ju armatosuni me tė njėjtėn bindje: kush ka vuajtur nė trup ėshtė ndarė plotėsisht nga mėkati - 2 qė ta kaloi kėtė pjesė tė jetės tokėsore qė ju mbetet, jo mė sipas parimeve tė prirjeve njerėzore, por sipas vullnetit tė Hyjit. 3 Sepse, ėshtė mjaft qė nė kohėn e shkuar e kryet vullnetin e paganėve duke jetuar nė fėlligėshti, nė dėshirime tė ulėta, nė zdėrhallje, nė pije, nė punė tė pahijshme, nė adhurim tė palejueshėm tė idhujve. 4 Prandaj ata edhe ēuditen pėr ju pse nuk vraponi bashkė me ta nė tė njėjtin det poshtėrsish dhe flasin keq pėr ju. 5 Ata do t’i japin llogari Atij qė ėshtė gati tė gjykojė tė gjallėt e tė vdekurit. 6 Pėr kėtė arsye u predikua Ungjilli edhe atyre qė vdiqėn qė tė gjykohen sipas njerėzve nė trup - e tė jetojnė sipas Hyjit nė shpirt.

7 Pėr ēdo gjė u afrua mbarimi! Zgjohuni, pra, dhe jini tė pėrkormė qė t’i kushtoheni lutjes! 8 Para sė gjithash kini dashuri tė vazhdueshme pėr njėri-tjetrin, sepse: »Dashuria mbulon njė shumicė mėkatesh«.

9 Jini mikpritės pa murmurima kundrejt shoqi-shoqit. 10 Shėrbejini njėri-tjetrit, secili sipas dhuratės qė keni marrė: si mbarėshtues tė mirė tė hirit tė shumėllojshėm tė Hyjit. 11 Kush flet, le tė flasė pėr tė shpallur fjalėn e Hyjit. Nėse ndokush ka dhuratėn e shėrimit, le ta bėjė me fuqinė qė i jep Hyji, qė nė gjithēka t’i jepet lavdi Hyjit nėpėr Jezu Krishtin, tė cilit i qoftė lavdi e pushteti nė shekuj tė shekujve. Amen.

Tė krishterit i takon tė vuajė

12 Fort tė dashur! Mos iu ēuditni zjarrit tė salvimit qė ėshtė ndezur nė mesin tuaj pėr t’iu vėnė nė provė, thua se po ju ndodh diēka e jashtėzakonshem, 13 por, pėrkundrazi, gėzohuni si pjesėtarė tė mundimeve tė Krishtit qė edhe nė Ditėn e Zbulesės sė lavdisė sė tij tė mund tė galdoni me hare. 14 Tė lumėt ju nė qoftė se ju fyejnė pėr shkak tė Emrit tė Krishtit, sepse Shpirti i Lavdisė, i Hyjit, pushon nė ju. 15 Por vėriani mendjen qė asgjė ndėr ju tė mos vuajė o si vrastar, o si vjedhės, o si keqbėrės ose edhe vetėm si njeri qė pėrzihet nė punėt e huaja; 16 por, nėse vuan si i krishterė, kurrsesi tė mos ketė turp, por ta lavdėrojė Hyjin pėr shkak tė kėtij Emri. 17 Sepse, arriti dita tė fillojė gjyqi nga shtėpia e Hyjit. E, nėse mė sė pari fillon prej nesh, po si do tė jetė atėherė mbarimi i atyre qė nuk i binden Ungjillit tė Hyjit?

18 »Nė qoftė se i drejti mezi shėlbohet, po ēka do tė ndodhė me tė mbrapshtin e me mėkatarin

19 Kėndej, edhe ata qė pėsojnė sipas vullnetit tė Hyjit, me vepra tė mira le t’ia porosisin shpirtrat e vet Krijuesit besnik.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 1 e Pjetrit > Mbarėshtuesi i mirė i hirit tė Hyjit