Kapitujt

Titit: 2. Predikimi i mėsimit tė shėndoshė

2

1 Ti veē, mėso ēka ėshtė nė pėrkim me mėsimin e shėndoshė: 2 qė pleqtė tė jenė tė pėrkormė, tė ndershėm, tė urtė, tė shėndoshė nė fe, nė dashuri dhe nė qėndresė. 3 Po ashtu edhe plakat: tė kenė sjellje si u ka hije shenjtėrve: jo shpifėse, jo tė dhėna pas verės, por mėsuese tė sė mirės: 4 t’i mėsojnė gratė e reja t’i duan burrat e vet dhe fėmijėt e vet: 5 tė jenė tė urta, tė pastra, shtėpiake me mend, tė mira, t’u binden burrave tė vet – qė fjala e Hyjit tė mos shahet.

6 Po ashtu nxiti tė rinjtė qė tė jenė tė pėrkormė. 7 Nė ēdo gjė ji shembull me vepra tė mira: nė mėsim - pėrpikėrinė, denjėsinė; 8 fjala tė jetė e shėndoshė, e patėmetė qė kundėrshtari, duke mos pasur ēka tė flasė keq pėr ne, tė turpėrohet.

9 Skllevėrit le t’u nėnshtrohen zotėrinjve tė vet nė gjithēka; tė mundohen t’u pėlqejnė dhe tė mos u kundėrshtojnė me fjalė, 10 tė mos vjedhin, por vazhdimisht tė japin provėn e besnikėrisė sė vėrtetė. Kėshtu do t’i japin lavdi nė gjithēka mėsimit tė Hyjit, Shėlbuesit tonė.

11 Vėrtet u duk hiri i Hyjit qė u sjell shėlbimin tė gjithė njerėzve. 12 Ai na mėson t’i biem mohit mosbesimit dhe dėshirave tė shekullit pėr tė jetuar nė kėtė botė urtisht, drejtėsisht dhe pėrshpirtėrisht, 13 duke pritur shpresėn e lume dhe Ardhjen e lavdisė sė tė madhit Hyj dhe Shėlbuesit tonė, Jezu Krishtit. 14 Ai e flijoi vetveten pėr ne qė tė na shpėrblejė nga ēdo paudhėsi dhe ta pastrojė qė Atij i pėrket, qė tė jetė plot zell pėr tė kryer vepra tė mira.

15 Pėr kėto gjėra fol, kėto porositi dhe qorto me ēdo pushtet!

Askush tė mos ketė guxim tė tė pėrbuzė!

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > Titit > Predikimi i mėsimit tė shėndoshė