Kapitujt

1 e Timoteut: 4. Parakallėzimi i apostazisė

4

1 Shpirti Shenjt shpall botėrisht se nė kohėn e fundit disa njerėz do t’i bien mohit fesė dhe do t’u besojnė shpirtrave tė rrejshėm dhe mėsimeve tė frymėzuara nga djajtė, 2 tė ngashnjyer nga hipokrizia e rrenacakėve me ndėrgjegje tė shėnuar me hekur tė skuqur, 3 tė cilėt ndalojnė martesėn dhe urdhėrojnė tė mos hahen ushqimet qė Hyji i ka krijuar pėr t’i ngrėnė me falėnderim besimtarėt qė e njohin tė vėrtetėn. 4 Sepse gjithēka Hyji krijoi ėshtė e mirė dhe asgjė s’ėshtė pėr t’u pėrēmuar, nėse merret me falėnderim, 5 sepse e shenjtėron fjala e Hyjit dhe lutja.

Shėrbėtori i mirė i Krishtit

6 Nė qoftė se ua mėson vėllezėrve kėto tė vėrteta do tė jesh mbarėshtues i mirė i Krishtit Jezus, i ushqyer mirė me fjalė feje dhe me mėsimin e mirė qė vazhdimisht e ndjek. 7 Hiqju pėrrallave tė shekullit e tė plakave! Mė mirė ushtrohu nė pėrshpirtėri! 8 Vėrtet, ushtrimi trupor pak ka vlerė, kurse pėrshpirtėria ėshtė e dobishme pėr gjithēka, sepse sjell me vete premtimin e jetės sė tashme dhe tė asaj tė ardhshmes. 9 Kjo fjalė ėshtė e denjė tė besohet dhe tė pranohet prej tė gjithėve: 10 prandaj vuajmė dhe luftojmė pse shpresojmė nė Hyjin e gjallė qė ėshtė Shėlbuesi i tė gjithėve, sidomos i besimtarėve. 11 Kėto gjėra urdhėroj dhe mėsoj!

12 Askush tė mos e pėrbuzė moshėn tėnde tė re, por bėhu shembull pėr besimtarėt nė fjalė, nė sjellje, nė dashuri, nė fe, nė pastėrti! 13 Derisa tė vij kushtohu Leximit, kėshillimit dhe mėsimit. 14 Mos e lėr pas dore hirin qė ėshtė nė ty, i cili tė qe dhėnė nė saje tė profecive dhe me vėnien e duarve tė kolegjit tė pleqve. 15 Kujdesohu pėr kėto, jepu tėrėsisht pas tyre, qė pėrparimi yt tė jetė i dukshėm pėr tė gjithė. 16 Vėrja mendjen vetes dhe mėsimit! Tė jesh i qėndrueshėm nė kėto gjėra! Sepse, duke vepruar kėshtu, do tė shėlbosh veten dhe ata qė tė dėgjojnė.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 1 e Timoteut > Parakallėzimi i apostazisė