Kapitujt

2 e Timoteut: 2. Ushtari i mirė i Krishtit

2

1 Ti, pra, o biri im, forcohu nė hirin qė ėshtė nė Krishtin Jezus, 2 dhe ēka dėgjove prej meje nė praninė e shumė dėshmitarėve, ato mėsojua njerėzve besimtarė, atyre qė do tė jenė tė aftė t’i mėsojnė edhe tė tjerėt.

3 Vuaj edhe ti bashkė me mua porsi ushtari i mirė i Krishtit Jezus. 4 Askush veē, qė merr mbi vete detyrėn e ushtarit, nuk ngatėrrohet me punėt e jetės sė rėndomtė qė t’i pėlqejė atij qė e mori nė ushtri.

5 Gjithashtu edhe nė garėn sportive, atleti nuk e merr kurorėn nėse nuk ka luftuar sipas rregullave.

6 Bujku qė punon, duhet i pari ta marrė pjesėn e vet tė prodhimit.

7 Merre vesh ēka dua tė tė them. Patjetėr, vetė Zoti do tė ta japė mundėsinė t’i kuptosh tė gjitha kėto.

8 Kujtoje Jezu Krishtin tė ngjallur nga tė vdekurit nga trungu i Davidit sipas Ungjillit qė unė predikoj, 9 pėr shkak tė tė cilit vuaj deri edhe nė pranga sikur tė isha keqbėrės. Por fjala e Hyjit nuk ėshtė nė pranga! 10 Kėndej edhe duroj ēdo vėshtirėsi pėr tė mirėn e tė zgjedhurve qė edhe ata ta fitojnė shėlbimin, qė ėshtė nė Krishtin Jezus bashkė me lumturinė e amshueshme.

11 E vėrtetė ėshtė kjo fjalė: »Nėse ne vdiqėm bashkė me Tė, bashkė me Tė edhe do tė jetojmė.

12 Nėse durojmė nė qėndresė, bashkė me Tė do tė mbretėrojmė. Nėse i biem mohit, edhe Ai do tė na bjerė mohit.

13 Nėse ne nuk jemi besnikė – Ai mbetet besnik! Sepse Ai kurrsesi nuk mund ta mohojė vetveten«.

Punėtori i mirė

14 Kujtoji kėto gjėra duke u pėrbetuar para Hyjit se nuk duhen bėrė rragatje fjalėsh: ato akujt s’i vlejnė gjė. Janė vetėm pėr rrėnim tė atyre qė dėgjojnė. 15 Mundohu t’i dalėsh para Hyjit si punėtori i sprovuar qė nuk ka pėr ēka tė turpėrohet, qė flet e pret, pra, drejt fjalėn e sė vėrtetės. 16 Fjalėve tė kota tė shekullit ikju, sepse atyre qė merren me to gjithnjė e mė tepėr do t’u shtohet mbrapshtia. 17 Fjala e tyre do tė brejė si qimja. Ndėr ta janė Himeneu dhe Fileti, 18 tė cilėt e lanė rrugėn e sė vėrtetės duke pohuar se ngjallja tashmė ka ndodhur dhe kėshtu e prishin fenė e disave.

19 Megjithatė, themeli i fortė i vėnė prej Hyjit qėndron i palėkundshėm – ėshtė nėn kėtė vulė:

»Hyji i njeh ata qė janė tė tijtė«.

dhe:

»Secili qė e pėrmend Emrin e Zotit, le t’i largohet tė keqes!«

20 Nė njė shtėpi tė madhe nuk ka vetėm enė ari dhe argjendi, por ka edhe druri dhe argjile; disa janė pėr pėrdorim bujar, kurse disa pėr pėrdorim jo bujar. 21 Ai qė pastrohet prej kėtyre ndyrėsive do tė jetė enė bujare, e shenjtėruar, e dobishme pėr Zotėrinė, e pėrshtatshme pėr ēdo vepėr tė mirė.

22 Lakmimeve plot zjarr tė rinisė, iku! Pėrkundrazi, jepu me gjithė afsh tė zemrės pas drejtėsisė, fesė, dashurisė, paqes bashkė me tė gjithė ata qė e thėrrasin nė ndihmė me zemėr tė pastėr Zotin. 23 Rragatjet e marra dhe tė parregullta refuzoji, duke e ditur se shkaktojnė grindjen. 24 Sepse, shėrbėtori i Zotit nuk duhet tė jetė grindavec, por duhet tė jetė i sjellshėm me gjithkėnd, i aftė tė mėsojė, i durueshėm nė fyerje, 25 i ėmbėl nė qortim tė kundėrshtarėve me shpresė se Hyji u jep dhuratėn e kthimit qė ta njohin tė vėrtetėn, 26 dhe tė vijnė nė vetė pėr t’u ēliruar nga nga laku i djallit, nė tė cilin i ka zėnė robėr tė vullnetit tė vet.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Re > 2 e Timoteut > Ushtari i mirė i Krishtit