Kapitujt

Danieli: 14. Danieli e priftėrinjtė e Belit

14

1 Mbreti Astiagj qe varrosur pėrbri etėrve tė vet e Ciri persian ia trashėgoi mbretėrinė. 2 Danieli jetonte me mbretin, i cili e ēmonte mė tepėr se ēdo mik tjetėr. 3 Babilonasit kishin njė idhull qė quhej Bel. Pėr ēdo ditė shpenzonin pėr tė dymbėdhjetė artabė tė mė tė mirit miell, dyzet dele dhe gjashtė masa verė. 4 Gjithashtu edhe mbreti e nderonte dhe ēdo ditė shkonte pėr ta adhuruar. Danieli adhuronte Hyjin e vet. Mbreti i tha: “Pse nuk e adhuron Belin?” 5 Danieli iu pėrgjigj: “Unė nuk i adhuroj idhujt e punuar me dorė, por vetėm Hyjin e gjallė, qė krijoi qiellin e tokėn e qė ka pushtet mbi ēdo gjallesė.” 6 E mbreti i tha: “Pse, a nuk tė duket se Beli ėshtė hyj i gjallė? Pse a nuk sheh sa ha e pi ēdo ditė?” 7 Danieli iu pėrgjigj me buzė nė gaz: “Mos gabo, o mbret, sepse ai pėrbrenda ėshtė prej bote e pėrjashta ėshtė i artė: ai kurrė as s’ka ngrėnė as s’ka pirė.”

8 Mbreti, i zemėruar, i thirri priftėrinjtė e Belit e u tha: “Nė mos mė tregofshi se kush i ha kėto ushqime, do t’ju vras! 9 Po nė qoftė se ma vėrtetoni se kėto i ha Beli, do tė vdesė Danieli, sepse blasfemoi kundėr Belit.” Danieli i tha mbretit: “U bėftė sipas fjalės sate!” Priftėrinjtė e Belit ishin shtatėdhjetė pa numėruar gratė dhe fėmijėt.

10 Mbreti erdhi me Danielin nė tempullin e Belit. 11 Priftėrinjtė e Belit i thanė: “Ja, ne po dalim jashtė. Ti, o mbret, silli ushqimet e verėn e pėrzier: pastaj mbylle derėn e vulose me unazėn tėnde. 12 Kur tė hysh nė mėngjes, nėse nuk i gjen tė gjitha tė ngrėna nga Beli, na vra ne ose Danielin, i cili rrejti kundėr nesh.”

13 Ata s’e druanin vdekjen, sepse kishin punuar nėn tryezė njė hyrje tė fshehtė e nėpėr tė hynin ēdo ditė e i pėrlanin ushqimet.

Danieli zbuloi dredhinė

14 Pasi ata dolėn, mbreti i vendosi ushqimet para Belit. Danieli i urdhėroi shėrbėtorėt e vet e ata i sollėn hi dhe e shpėrndanė nėpėr mbarė tempullin nė prani vetėm tė mbretit. Pastaj dolėn jashtė, e mbyllėn derėn, e vulosėn me unazėn e mbretit dhe shkuan. 15 E priftėrinjtė hynė natėn, siē e kishin zakon, edhe gratė e fėmijėt e tyre, i hėngrėn dhe i pinė tė gjitha. 16 Po edhe mbreti u ngrit nė mėngjes shumė herėt, e edhe Danieli bashkė me tė. 17 Mbreti e pyeti: “Daniel, a janė vulat shėndoshė e mirė? ‑ Shėndoshė e mirė janė, o mbret ‑ iu pėrgjigj Danieli. 18 Menjėherė, posa e hapi derėn, si ia lėshoi hodhi sytė tryezės, mbreti brohoriti me zė tė lartė: “I madh je, o Bel, e me ty nuk ka kurrfarė dredhie!” 19 Danielit i shpėrtheu gazi, e mbajti mbretin tė mos hynte brenda e tha: “Shikoje truallin e mendo gjurmėt e kujt janė kėto!” 20 Mbreti tha: “Po shoh gjurmė trimash, grash e fėmijėsh.” Mbreti u hidhėrua. 21 I kapi priftėrinjtė, gratė e fėmijėt e tyre, kurse ata i treguan hyrjen e fshehtė, nėpėr tė cilėn hynin e hanin sė bashku gjithēka ishte nė tryezė. 22 Mbreti i vrau ata e Belin ia dha Danielit t’i bėjė atij ēka tė dojė. Ai e rrėnoi atė dhe tempullin e tij.

Danieli mbyt gjarprin

23 Ishte njė kuēedėr e madhe e babilonasit i jepnin nderim. 24 Mbreti i tha Danielit: “S’ke si thua se ky nuk ėshtė njė hyj i gjallė? Pra, adhuroje!” 25 Danieli iu pėrgjigj: “Unė adhuroj Zotin, Hyjin tim, sepse ai ėshtė Hyj i gjallė. 26 E ti, o mbret, mė jep leje e unė do ta vras gjarprin pa shpatė e pa shkop.” Mbreti i tha: “Lejen e ke.” 27 Atėherė Danieli mori peshkve, dhjamė e qime e i zjeu sė bashku, bėri me to lėmsha dhe ia futi nė gojė gjarprit e, pasi i hėngri, gjarpri plasi. Danieli tha: “Shikoni se ēka adhuronit!”

Danieli nė shpellėn e luanėve

28 Kur morėn vesh babilonasit, tė zemėruar sa s’ka, u bashkuan kundėr mbretit e thanė: “Mbreti u bė ēifut: e shkatėrroi Belin, e mbyti gjarprin e i vrau priftėrinjtė!” 29 Atėherė shkuan para mbretit e i thanė: “Na e dorėzo Danielin, pėrndryshe do tė tė vrasim ty dhe familjen tėnde.” 30 Pa mbreti se ishin sulur kundėr tij me tėrbim e, i shtrėnguar prej ngushticės, ua dorėzoi Danielin. 31 Ata e hodhėn nė shpellėn e luanėve e ndenji aty gjashtė ditė. 32 Nė shpellė ishin shtatė luanė. Pėr ēdo ditė u jepnin dy kufoma e dy dele. Asohere nuk u dhanė asgjė me qėllim qė ta pėrpinin Danielin.

33 Profeti Abakuk ishte nė Jude: kishte pėrgatitur njė mėlmesė, nė enė kishte pėrsheshur bukėn e po nisej nė fushė pėr t’ua ēuar korrtarėve. 34 Por engjėlli i Zotit i tha Abakukut: “Sillėn qė e ke nė dorė, ēoja Danielit nė Babiloni. Ėshtė nė shpellėn e luanėve.” 35 Abakuku iu pėrgjigj: “Zotėri, Babiloninė s’e kam parė kurrė e shpella s’di se ku ėshtė.” 36 Engjėlli e kapi nė majė tė kokės e, duke e mbartur pėr floku me fuqinė e shpirtit tė vet e lėshoi nė Babiloni pėrmbi shpellė. 37 Abakuku thirri e tha: “Daniel, o Daniel, merre drekėn qė ta dėrgoi Hyji.” 38 Danieli tha: “Tė ka rėnė ndėr mend pėr mua, o Hyj; ti nuk i lėshon dore ata qė tė duan.” 39 Danieli u ēua e hėngri drekė, kurse engjėlli i Hyjit menjėherė e ktheu Abakukun nė vendin e vet.

40 Tė shtatėn ditė mbreti erdhi qė ta vajtojė Danielin. Kur arriti te shpella, shikoi brenda, dhe ja, Danieli po rrinte ndenjur. 41 Atėherė mbreti bėrtiti me sa zė qė kishte e tha: “I madh je, o Zot, Hyji i Danielit, pėrveē teje Zot tjetėr nuk ka!” 42 Atėherė dha urdhėr qė ta nxjerrin Danielin nga shpella e i hodhi nė shpellė ata qė kishin kėrkuar vdekjen e tij: luanėt menjėherė i pėrlanė para syve tė tij.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Danieli > Danieli e priftėrinjtė e Belit