Kapitujt

Ezekieli: 48. Ndarja e vendit

48

1 Ja emrat e fiseve: Nga kufiri i veriut, nė drejtim tė Hetalonit, nė hyrje tė Ematit, Asarenon, nė veri pėr kufi tė Damaskut, pėrgjatė kufirit tė Ematit ‑ nga krahu i lindjes deri nė det: pjesa e Danit, njė pjesė.

2 Nga kufiri i Danit ‑ nga kufiri lindor deri nė kufirin e detit: pjesa e Aserit, njė pjesė.

3 Pėrgjatė kufirit tė Aserit, prej lindjes e deri nė det: pjesa e Neftaliut, njė pjesė.

4 Pėrgjatė kufirit tė Neftaliut, prej lindjes e deri nė det pjesa e Manaseut, njė pjesė.

5 Pėrgjatė kufirit tė Manaseut, prej lindjes e deri nė det: pjesa e Efraimit.

6 Pėrgjatė kufirit tė Efraimit, prej lindjes e deri nė det: pjesa e Rubenit.

7 Pėrgjatė kufirit tė Rubenit, prej lindjes e deri nė det: pjesa e Judės.

8 Pėrgjatė kufirit tė Judės, prej lindjes e deri nė det le tė jetė pjesė e veēuar qė do t’ia kushtoni Zotit: gjerė e gjatė: njėzet e pesė mijė kute, sikurse edhe ēdo pjesė, prej lindjes e deri nė det: nė mesin e saj do tė jetė shenjtėrorja.

9 Pjesa qė do ta veēoni pėr Zotin, le tė jetė e gjatė njėzet e pesė mijė kute dhe e gjerė njėzet mijė. 10 Kjo pjesė e veēuar u takon kėtyre: priftėrinjve: nė veri njėzet e pesė mijė kute; nė perėndim dhjetė mijė kute e gjerė, nė lindje dhjetė mijė kute e gjerė e nė jug njėzet e pesė mijė kute e gjatė; nė mes le tė jetė Shenjtėrorja e Zotit. 11 Priftėrinjve tė shuguruar ‑ bijve tė Sadokut, tė cilėt i ruajtėn rregulloret e mia e nuk gabuan, kur e morėn udhėn e mbrapshtė bijtė e Izraelit, siē gabuan edhe vetė levitėt: 12 atyre u takon njė pjesė nga kjo pjesė e veēuar, pjesa mė e shenjtė, pėrgjatė kufirit tė pjesės sė levitėve. 13 Po edhe levitėve pikėrisht sikurse pjesės sė priftėrinjve: njėzet e pesė mijė kute gjatė e dhjetė mijė kute gjerė ‑ gjithsej njėzet e pesė mijė kute gjatė e dhjetė mijė kute gjerė. 14 Prej kėsaj pjese asgjė s’mund tė shitet, s’mund tė ndėrrohet, s’mund tė kalohet nė askėnd toka e Veēuar, sepse ėshtė e shuguruar Zotit.

15 Pesė mijė kute nė gjerėsi, qė teprojnė nga ato njėzet e pesė mijė, le tė jenė kujri: pėr qytet, pėr banim e pėr kullota: qyteti le tė jetė nė mes. 16 Ja, masat e saj: nė veri pesėqind e katėr mijė, nė jug pesėqind e katėr mijė, nė lindje pesėqind e katėr mijė dhe nė perėndim pesėqind e katėr mijė kute. 17 Kullotat e qytetit duhet tė jenė: nė veri dyqind e pesėdhjetė kute, nė jug dyqind e pesėdhjetė kute, nė lindje dyqind e pesėdhjetė kute e nė krah tė detit dyqind e pesėdhjetė kute. 18 Ēka, pastaj, tė teprojė pėrgjatė pjesės sė shenjtė ‑ dhjetė mijė kute nė anė tė lindjes e dhjetė mijė nė perėndim, gjatė pjesės sė shenjtė ‑ prodhimet e saj do t’u jepen atyre qė i shėrbejnė qytetit pėr ushqim. 19 Shėrbyesit e qytetit le tė merren nga tė gjitha fiset e Izraelit. 20 E tėra pjesė e veēuar, pra, njėzet e pesė mijė kute herė njėzet e pesė mijė: katrore. Do t’i veēoni pjesėn e shenjtėruar Zotit dhe pronėn e qytetit. 21 Pjesa qė tepron i pėrket princit nė tė dy anėt e pjesės sė shuguruar dhe tė pjesės sė pronės sė qytetit ‑ nė krahun e lindjes njėzet e pesė mijė kute, nė krahun e lindjes, e nė krahun e perėndimit njėzet e pesė mijė kute deri nė kufi me det, sipas pjesėve tė fiseve ‑ i takon princit. Pjesa e shuguruar e Shenjtėrorja e Tempullit le tė jetė nė mes, 22 e ndarė nga prona e levitėve e nga prona e qytetit, ndėrmjet Judės e Beniaminit, ėshtė prona e princit.

23 Fiseve tė tjera: nga lindja nė perėndim: pjesa e Beniaminit.

24 Gjatė kufirit tė Beniaminit prej lindjes nė perėndim: pjesa e Simonit.

25 P ėr kufi tė Simonit, prej lindjes nė perėndim: pjesa e Isaharit.

26 Pėr kufi tė Isaharit, prej lindjes nė perėndim: pjesa e Zabulonit.

27 Pėr kufi tė Zabulonit, prej lindjes deri nė bregun e detit: pjesa e Gadit.

28 Pėr kufi tė Gadit, prej lindjes nė anė tė jugut, nė drejtim tė jugut kufiri kalon prej Tamarės deri nė ujėrat Meribatkades, pėrgjatė pėrroit deri nė Detin e Madh.

29 Kjo ėshtė toka pėr tė cilėn do tė hidhni short pėr fiset e Izraelit, kėto janė pjesėt e tyre ‑ thotė Zoti Hyj.

Dyert e Jerusalemit

30 Kėto janė daljet e Qytetit: nė krahun e veriut ‑ masa e sė cilės ėshtė pesėqind e katėr mijė kute, 31 dyert e Qytetit do tė quhen me emrin e fiseve tė Izraelit. Tri dyer nė veri: Dera e Rubenit, Dera e Judės e Dera e Levit. 32 Nė anėn e lindjes ‑ pesėqind e katėr mijė ‑ tri dyer: Dera e Jozefit, Dera e Beniaminit e Dera e Danit. 33 Nė anėn e mesditės ‑ masa e sė cilės pesėqind e katėr mijė ‑ tri dyer: Dera e Simonit, Dersa e Isaharit e Dera e Zabulonit. 34 Nė anėn e perėndimit ‑ pesėqind e katėr mijė ‑ tri dyer: Dera e Gadit, Dera e Aserit e dera e Neftaliut. 35 Gjithsej rreth e rreth: tetėmbėdhjetė mijė kute.

Emri i Qytetit

Prej asaj dite Qyteti do tė quhet:

ZOTI ‑ ĖSHTĖ ‑ ATY.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Ezekieli > Ndarja e vendit