Kapitujt

Ester: 13. Sioni

13

1 Atėherė Tobiti e shkroi kėtė lutje hareje e tha:

2 “Qoftė bekuar Hyji qė jeton gjithmonė

dhe mbretėria e tij!

Ai ndėshkon e mėshiron,

ēon deri nė fund tė Nėndheut

dhe me madhėrinė e vet nxjerr nga bjerrja:

askush s’i shpėton dorės sė tij!

3 Lėvdojeni ndėr sy tė paganėve,

ju, bijtė e Izraelit!

Ai njėmend ju shpėrndau nė mes tyre,

4 por edhe atje ua dėftoi madhėrinė e vet.

Madhėrojeni ndėr sytė e tė gjithė tė gjallėve:

ai ėshtė Zoti ynė,

Ati ynė,

ai ėshtė Hyji ynė nė shekuj tė shekujve!

5 Ai do t’ju ndėshkojė pėr shkak tė kėqijave tuaja,

por ai do tė ketė mėshirė pėr tė gjithė ju:

do t’ju mbledhė prej tė gjitha kombeve

kudo qė do tė jeni tė humbur!

6 Kur tė ktheheni tek Ai

pėr ta zbatuar para tij tė vėrtetėn

me gjithė mend e zemėr,

atėherė ai do tė kthehet te ju,

mė fytyrėn prej jush s’do ta fshehė.

Vėreni si veproi me ju

falėnderojeni me zė tė lartė!

Lėvdone Zotin e drejtėsisė,

lartėsone Mbretin e shekujve!

Unė e lėvdoj nė dheun e mėrgimit tim,

fuqinė e madhėrinė e tij

unė ia shpall popullit tė mėkatarėve.

Kthehuni kah ai, mėkatarė,

para tij drejtėsinė zbatone!

Kush e di? Prapė ndoshta ju do

e pėr ju ai ka mėshirė.

7 Sa pėr mua, do ta lėvdoj Hyjin,

shpirti im gėzim do tė ketė

nė Mbretin e madhėrueshėm tė qiellit

tė gjitha ditėt e jetės sime!

8 Tė gjithė ju tė zgjedhurit bekone Zotin,

tė gjithė lėvdone madhėrinė e tij!

Gėzohuni dhe atė lėvdone!

9 Rruzalem, qytet i shenjtė,

tė shkallmoi Zoti pėr faje tė tua!

10 Me vepra tė mira madhėro Zotin,

beko Mbretin e amshueshėm!

Nė ty pėrsėri ai vetė me gėzim

Tempullin tėnd ai do ta ndėrtojė

qė tė gėzojnė nė ty tė gjithė tė humburit,

e qė nė ty t’i dojė tė gjithė tė mjerėt,

brez pas brezi deri nė amshim!

11 Dritė e ndritshme do tė shkėlqejė

anė e kėnd skajet e dheut,

prej kahmosi te ti do tė vijnė

kombe tė ndryshme edhe tė shumta

qė i pėrmban rrumbullaku i dheut

tek i shenjti Emri yt!

ngarkuar duart me dhurata

pėr t’ia dhėnė Mbretit tė qiellit!

Rruzalem, nė ty do tė gėzohen

breznitė e tė gjitha breznive

i ‘Zgjedhur’ ti do tė quhesh

nė jetė tė jetės pėr amshim!

12 Mbi ata do tė bjerė mallkimi

qė guxojnė ty tė tė mallkojnė!

Tė mallkuar do tė jenė ata

qė guxojnė ty tė tė rrėnojnė,

muret e tua qė i prishin,

tė gjithė ata qė pirgjet tė prishin,

qė i djegin banesat tua.

Ata, do tė jenė tė bekuar,

qė gjithmonė tė duan me nderim!

13 Atėherė gėzo edhe galdo

pėr bijtė e tė drejtėve,

se tė gjithė do tė bashkohen

e pėr amshim do tė bekojnė Zotin.

14 I lumi ai qė ty tė do,

tė lumėt ata qė shpirti u kėnaqet

pėr paqen qė ty tė takon!

Lum ata qė do t’u vijė keq

pėr tė gjitha mjerimet tua,

sepse nė ty do tė gjejnė gėzim,

do ta shohin gėzimin tėnd tė pėrhershėm!

15 Shpirti im gėzohu nė Zotin, nė tė Madhin Mbret,

16 sepse nė qytet tė Jerusalemit

do tė ndėrtohet Shtėpia e tij

e paepur nė shekuj tė shekujve!

I lum do tė jem,

nėse ndokush nga tė mijtė do tė jetė

lavdinė tėnde pėr ta parė,

e tė lėvdojė Mbretin qiellor!

Me smaragd e me safir

dyert e tua, o Rruzalem,

do tė ndėrtohen,

muret’ tua me gurė tė paēmueshėm,

pirgjet tua, o Jerusalem,

do tė ndėrtohen me ar tė kulluar,

me ar tė pastėr frangjitė e tua!

17 Tė Rruzalemit rrugėt do tė shtrohen

me xhevahirė e gurė ofiri,

me kėngė hareje do tė buēasin

dyert e tua, Jerusalem,

nė rrugėt e tua do tė jehojė: ‘Aleluja!’

Qoftė bekuar Hyji i Izraelit,

bekuar qoftė kush ta bekojė

Emrin tėnd, nė shekuj tė shekujve!”

 

Kapitujt

Kapitujt