Kapitujt

Ester: 2. Tė gjitha festat tuaja do tė kthehen nė zi

2

1 Nėn mbretin Asarhadon u ktheva nė shtėpinė time ku mė ishin kthyer edhe Ana, gruaja ime, dhe im bir Tobia. Ditėn e Pesėdhjetores, qė ėshtė e kremtja e Javėve, mė qe bėrė gati njė drekė e mirė dhe u ula tė ha. 2 Mė ishte shtruar tryeza dhe pashė se kishte gjellėra tė shumta. Atėherė i thashė Tobisė, djalit tim: “Dil e, nėse gjen ndonjė skamnor prej vėllezėrve tanė qė janė robėr nė Ninivė, por qė me gjithė zemėr tė vet e kujton Zotin, sille kėtu e tė hajė bashkė me mua. Ja, unė po tė pres, biri im, deri tė kthehesh.” 3 Tobia shkoi tė kėrkonte ndonjė skamnor nga vėllezėrit tanė, u kthye e mė tha: “Atė!” Unė i pėrgjigja: “Fol, biri im!” Ai vazhdoi: “Ėshtė dikush nga populli ynė i vrarė, i varur nė litar dhe e kanė hedhur nė shesh, edhe taniaty ėshtė.” 4 Brofa nė kėmbė, e lashė pa e prekur bukėn, e mora dhe e prura nė njė dhomė qė pasi tė perėndonte dielli, ta varrosja. 5 Pasi u ktheva, u lava dhe e hėngra bukėn time me vaj. 6 Atėherė mė ranė ndėr mend fjalėt e profetit Amos qė i tha nė Betel:

“Tė gjitha festat tuaja do tė kthehen nė zi,

tė gjitha kėngėt tuaja nė vajtime.”

7 Dhe qava. Pasi perėndoi dielli shkova, e hapa njė varr dhe e varrosa. 8 Tė afėrmit e mi mė pėrqeshnin e thoshin: “Ende ky njeri s’po u tremka! E pra, pėr shkak tė kėsaj gjėje ka qenė kėrkuar tė vritej, pati ikur dhe, ja, pėrsėri po i varros tė vdekurit!”

9 Po atė natė, u lava e dola nė oborr. Rashė tė flej pėrbri murit tė oborrit. Fytyrėn, pėr shkak se ishte nxehtė, e lashė tė zbuluar. 10 Nuk e dija se trumcakėt ishin nė mur pėrmbi mua. Glasat e tyre ende tė nxehta mė ranė nė sy dhe fitova tė bardhėt e syve. Shkoja te mjekėt pėr t’u shėruar dhe, sa mė shumė barna qė mė vėnin aq mė tepėr tė bardhėt ma merrte tė pamėt e syve, deri sa u verbova krejtėsisht. Katėr vjet mbeta pa dritėn e syve. Tė gjithė vėllezėrit e mi hiqnin keq pėr kėtė me mua. Pėr dy vjet Ahihari mė mbajti me ushqime deri sa shkoi nė Elimaidė.

11 Aso kohe gruaja ime Ana punonte me pagė punė grash e pėrpunonte lesh nė tezjahė 12 dhe pastaj ua ēonte porositėsve e ata e paguanin. Tė shtatėn ditė tė muajit Distėr e kreu pėlhurėn dhe ua ēoi tė zotėve. Ata ia dhanė pagėn e plotė, dhe pėrveē pagės sė pėlhurės i falėn edhe njė edh. 13 Kur edhi hyri nė shtėpi, nisi tė vėrrasė. E thirra e i thashė: “Nga ėshtė ky kec? A mos ėshtė ndoshta i vjedhur? Kthejua tė zotėve! Sepse ne nuk guxojmė tė hamė gjėnė e vjedhur!” 14 Ajo mė tha: “Ma dhanė si dhuratė pėrveē pagesės.” Por unė nuk i besova dhe i thashė ta kthente te tė zotėt, dhe skuqesha para saj pėr kėtė punė. Ajo atėherė m’u pėrgjigj: “Ku janė lėmoshat e tua? Ku ėshtė drejtėsia jote?! Ja, fort bukur po shihen nė ty!”

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Ester > Tė gjitha festat tuaja do tė kthehen nė ...