Kapitujt

Esdra: 2. Lista e sionistėve

2

1 Kėta janė njerėzit e asaj krahine qė u kthyen nga mėrgimi qė i kishte shpėngulur e humbur Nabukodonozori, mbreti i Babilonit, tė cilėt u kthyen nė Jerusalem e nė Jude, secili nė qytetin e vet. 2 Me ta u kthyen edhe Zorobabeli, Jezua, Nehemia, Saraji, Rahelaji, Mardokeu, Belsani, Mesfari, Beguaji, Rehumi dhe Baani.

Lista e njerėzve tė popullit tė Izraelit:

3 Bijtė e Farosit: dy mijė e njėqind e shtatėdhjetė e dy.

4 Bijtė e Safatisė: treqind e shtatėdhjetė e dy.

5 Bijtė e Aresė: shtatėqind e shtatėdhjetė e pesė.

6 Bijtė e Fahatmoabit: d. m. th. bijtė e Jozuehut e tė Joabit: dy mijė e tetėqind e dymbėdhjetė.

7 Bijtė e Elamit: njė mijė e dyqind e pesėdhjetė e katėr.

8 Bijtė e Zethusė: nėntėqind e dyzetė e pesė.

9 Bijtė e Zakajit: shtatėqind e gjashtėdhjetė.

10 Bijtė e Baniut: gjashtėqind e dyzet e dy.

11 Bijtė e Bebait: gjashtėqind e njėzet e tre.

12 Bijtė e Azgadit: njė mijė e dyqind e njėzet e dy.

13 Bijtė e Adonikamit: gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė.

14 Bijtė e Beguait: dy mijė e pesėdhjetė e gjashtė

15 Bijtė e Adinit: katėrqind e pesėdhjetė e katėr.

16 Bijtė e Aterit, tė Ezekisė: nėntėdhjetė e tetė.

l7 Bijtė e Besait: treqind e njėzet e tre.

18 Bijtė e Jorės: njėqind e dymbėdhjetė.

19 Bijtė e Hasumit: dyqind e njėzet e tre.

20 Bijtė e Gebarit: nėntėdhjetė e pesė.

21 Bijtė e Betlehemit: njėqind e njėzet e tre.

22 Njerėzit e Netufės: pesėdhjetė e gjashtė.

23 Njerėzit e Anatotit: njėqind e njėzet e tetė.

24 Bijtė e Azmavetit: dyzet e dy.

25 Bijtė e Kariatiarimit: Cefira e Beroti:

shtatėqind e dyzet e tre.

26 Bijtė e Ramės e tė Gabasė: gjashtėqind e

njėzet e njė.

27 Njerėzit e Mahmasit: njėqind e njėzet e dy.

28 Njerėzit e Betelit e tė Hajit: dyqind e njėzet e tre.

29 Bijtė e Nebos: pesėdhjetė e dy.

30 Bijtė e Megbisit: njėqind e pesėdhjetė e gjashtė.

31 Bijtė e njė Elami tjetėr: njė mijė e dyqind

e pesėdhjetė e katėr.

32 Bijtė e Harimit: treqind e njėzet.

33 Bijtė e Lodit, tė Hadidit e tė Onos:

shtatėqind e njėzet e pesė.

34 Bijtė e Jerikos: treqind e dyzet e pesė.

35 Bijtė e Senasė: tri mijė e gjashtėqind e tridhjetė.

36 Priftėrinjtė:

Bijtė e Jedajės, nga shtėpia e Jezuas: nėntėqind e shtatėdhjetė e tre.

37 Bijtė e Emerit: njė mijė e pesėdhjetė e dy.

38 Bijtė e Fashurit: njė mijė e dyqind e dyzet e shtatė.

39 Bijtė e Harimit: njė mijė e shtatėmbėdhjetė.

40 Levitėt:

Bijtė e Jesuas: e janė bijtė e Kadmihelit, Binuit e tė Odovisė: shtatėdhjetė e katėr.

41 Kėngėtarėt:

Bijtė e Asafit: njėqind e njėzet e tetė.

42 Derėtarėt:

Bijtė e Selumit, bijtė e Aterit, bijtė e Telmonit, bijtė e Akubit, bijtė e Hatitės, bijtė e Sobait: gjithsej: njėqind e tridhjetė e nėntė.

43 Tė dhuruarit:

Bijtė e Sihės, bijtė e Hasufės, bijtė e Tabaotit,

44 bijtė e Cerosit, bijtė e Siasė, bijtė e Fadonit,

45 bijtė e Lebanės, bijtė e Hagabės, bijtė e Akubit,

46 bijtė e Hagabit, bijtė e Selmait, bijtė e Hananit,

47 bijtė e Gidelit, bijtė e Gaherit, bijtė e Rasajės,

48 bijtė e Rasinit, bijtė e Nekodės, bijtė e Gazamit,

49 bijtė e Azės, bijtė e Fasesė, bijtė e Besait,

50 bijtė e Asenės, bijtė e Maonitėve, bijtė e Nefusorėve,

51 bijtė e Bakbukut, bijtė e Hakufės, bijtė e Harhurit,

52 bijtė e Baslutit, bijtė e Mahidės, bijtė e Harsės,

53 bijtė e Berkosit, bijtė e Sisarės, bijtė e Temės,

54 bijtė e Nasisė, bijtė e Hatifės.

55 Bijtė e shėrbėtorėve tė Salomonit:

bijtė e Sotajit, bijtė e Soferetit,

bijtė e Ferudės, 56 bijtė e Jaalės, bijtė e Darkonit, bijtė e Gedleit, 57 bijtė e Safatisė, bijtė e Hatilit, bijtė e Fokeretit ‑ Hasebaim, bijtė e Amiut.

58 Gjithsej tė dhuruar dhe bij tė shėrbėtorėve tė Salomonit: treqind e nėntėdhjetė e dy.

59 Kurse kėta qė erdhėn nga Telmela, Telharsa, Kerubi, Adoni e Emeri e qė nuk mund ta vėrtetonin se ishin nga trungu dhe gjaku i Izraelit:

60 bijtė e Dalajės, bijtė e Tobisė, bijtė e Nekodės: gjashtėqind e pesėdhjetė e dy.

61 Priftėrinjtė:

bijtė e Hobisė, bijtė e Akosit, bijtė e Berzelait, tė atij qė e kishte marrė pėr grua njė nga bijat e Berzelait Galaadas dhe u quajt me emrin e tyre.

62 Ata i kėrkuan listat e breznive tė veta, por nuk i gjetėn dhe qenė pėrjashtuar nga priftėria. 63 Dhe qeveritari u urdhėroi tė mos hanė nga gjėrat e kushtuara Shenjtėrores, deri sa tė paraqitet njė prift pėr Urim e Tumim.

64 Numri i gjithmbarshėm i bashkėsisė ishte dyzet e dy mijė e treqind e gjashtėdhjetė vetė, 65 pa i numėruar shėrbėtorėt e shėrbėtoret e tyre, qė ishin shtatė mijė e treqind e tridhjetė e shtatė. Kishte edhe kėngėtarė e kėngėtare: dyqind.

66 Kishin kuaj: shtatėqind e tridhjetė e gjashtė,

mushka: dyqind e dyzet e pesė.

67 Devet e tyre: katėrqind e tridhjetė e pesė.

Gomarėt e tyre: gjashtė mijė e shtatėqind e njėzet.

68 Disa prej krerėve tė familjeve, kur hynė nė Tempullin e Zotit qė ėshtė nė Jerusalem, vullnetarisht sollėn dhurata pėr rindėrtimin e tij nė vendin e tyre. 69 Dhuruan sipas mundėsisė sė vet nė thesarin e Tempullit: drakma ari gjashtėdhjetė e njė mijė, mina argjendi pesė mijė dhe njėqind palė petka priftėrore.

70 Pastaj priftėrinjtė, levitėt dhe njė pjesė e popullit ngulėn me banesė aty, kurse kėngėtarėt, derėtarėt e tė dhuruarit ngulėn nė qytetet e tyre; po ashtu edhe mbarė Izraeli nė qytetet e veta.

Kapitujt

Kapitujt

Bibla Online > Besėlidhja e Vjetėr > Esdra > Lista e sionistėve